Derby, gdy mecz to dopiero początek

Napisane 20.08.2014; 22:12 przez jkw22
Karma: +21 ( [+] / [-] )
Piłkarskie derby to ważne święto każdego kibica. Jego drużyna może przegrać wszystko, gdy jednak pokona lokalnego rywala, jest przez fanów wielbiona i noszona na rękach.

Słowo derby pochodzi od nazwy miejscowości w centralnej Anglii o tej samej nazwie. Tamtejszy hrabia Edward Smith-Stanley zorganizował w 1740 roku wyścigi konne. Ten termin do dzisiaj używany jest właśnie podczas tych najbardziej prestiżowych zawodów konnych.

Derby zaś jako starcie dwóch drużyn z jednego miasta (regionu) w słowniku zadomowiło się w 1829 roku, kiedy również w Derby doszło do meczu zwaśnionych drużyn. Po jednej stronie stanęła drużyna z parafii Wszystkich Świętych, a po drugiej z pod znaku Świętego Patryka. Starcie było bardzo żywiołowe i niestety chaotyczne - doszło do kilku wypadków śmiertelnych. Jeden dziennikarz z Francji opisał to wydarzenie znamiennie: "Jeżeli Anglicy nazywają to grą, to strach pomyśleć co nazywają walką".

Krótka definicja derbów piłkarskich brzmi więc tak: mecz między drużynami z jednego, miasta, gminy, czy regionu. Obecnie już na szczęście takie starcia nie są tak krwawe, ale współczesna historia zna różne takie sytuacje.

Najbardziej znane derby na świecie, to oczywiście spotkania między Realem i Barceloną. Te są nazywane Gran Derbi lub Derby Europy. Pamiętnych starć między odwiecznymi rywalami było wiele, nie raz o wyniku decydowały piękne gole, fenomenalne interwencje bramkarzy, czy choćby błędy sędziów, my jednak przypomnimy zupełnie inny pojedynek, który zasłynął czymś innym.

Wszystko działo się 23 listopada 2002 roku, mecz rozgrywano na stadionie Camp Nou w Barcelonie. Wynik 0:0, ale o jego przebiegu nie będziemy dyskutować.

By lepiej zrozumieć klimat tego meczu cofnijmy się do 2000 roku. Prezesurę w Realu objął nieoczekiwanie Florentino Perez - zdobył on poparcie zrzeszonych kibiców (socios) Realu zapowiedzeniem wielkich transferów. Wcześniej ukłuł pewną intrygę. Zaproponował Luisowi Figo podpisanie wstępnej umowy, która zobowiązałaby go do gry w Realu, gdyby został prezesem (szanse na to było iluzoryczne). Figo dostał za podpis około 1 mln euro, gdyby jednak nie spełnił zapisu w umowie musiałby zapłacić 10 mln euro. Perez obiecał socios, że jak Figo nie zagra na Santiago Bernabeu w białej koszulce, to ci będą mieć roczny darmowy wstęp na stadion. Sam Figo nie był przekonany do gry w Realu (można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nie chciał tam grać), duży wpływ na jego podpis pod umową miał jego agent, który zauważył łatwy zysk i małe szanse Pereza objęcia stanowiska, oczywiście milion zostałby w ich kieszeniach, gdyby Perez nie został wybrany - na co przecież się zanosiło.

Nie trudno domyślić się co się stało, gdy Perez wygrał wybory, Figo zdecydował się na transfer. Oburzyło to sympatyków Barcelony, tym bardziej, gdy na światło dzienne wyszła intryga z Portugalczykiem w roli głównej. Figo w Barcelonie stał się wrogiem publicznym numer jeden. Najłagodniej nazywano go sprzedawczykiem i zdrajcą.

Podczas meczu w 2002 roku cały czas kibice gwizdali na piłkarza, z trybun leciały różne przedmioty. Kulminacyjna akcja miała miejsce w 75 minucie tego pojedynku, podczas rzutu rożnego na murawie pojawił się świński łeb - jest to wydarzenie bez precedensu, w meczach Realu z Barceloną, takich zachowań kibiców nie odnotowywano, również po meczu doszło do zamieszek kibiców. W historii futbolu ten mecz zasłynął jako "świński klasyk".

Dużo bardziej dantejskie sceny dochodziły niejednokrotnie podczas derbów Belgradu. Kibice tamtejszej Crveny Zvezdy i Partizana nigdy za sobą nie przepadali. Podczas 144 derbów Belgradu 18 maja 2013 roku nie było inaczej. Doszło do zamieszek, wiele osób zostało rannych - gorące głowy tamtejszych fanatyków często dają o sobie znać. Mecz zakończył się wynikiem 1-0 dla Partizana, co pomogło im zdobyć mistrzostwo Serbii.

Jednak derby są pamiętane również z powodów sportowych - czyli tak jak powinny być pamiętane zawsze. Nie idąc daleko w świat zostańmy w Polsce. 11 maja 2010, przedostatnia kolejka ekstraklasy, derby Krakowa, tym razem starcie miało zdecydować o losach zarówno Wisły i Cracovii. Wisła w tabeli prowadziła i była na najlepszej drodze by zdobyć mistrzostwo. Cracovia zaś drżała o utrzymanie. Mecz był pod dyktando Wisły, jednak piłka nie chciała wpaść do "świątyni", a nawet jak już ta sztuka się udała, to sędzia Piasecki nie uznał gola Głowackiego, zdobytego prawidłowo. Korespondencyjny pojedynek toczył się w Chorzowie, Lech który mierzył się z Ruchem dzięki bramce Roberta Lewandowskiego remisował z Ruchem. W 78 minucie wynik zmienił się w Krakowie, Boguski ładną podcinką zaskoczył bramkarza Cracovii. W tym momencie mistrzem jest Wisła. Jednak do akcji wkracza nieokiełznany Mariusz Jop, on w 93 minucie strzela samobójczą bramkę, dla samego Jopa, to bardzo przykra chwila, tym bardziej, że kilka dni wcześniej nie pograł przy nim w ogóle Robert Lewandowski. Na domiar złego w ostatniej akcji meczu bramkę zdobywa Lech. W ostateczności to właśnie Poznaniacy zdobyli "majstra" - jak kiedyś się u nich mówiło.

W poprzednim sezonie rozegrano pierwszy raz ligowy mecz naszej drużyny z Zawratem w A Klasie. W tym premierowym starciu Granit wygrał prym o tron w gminie Bukowina Tatrzańska 3-1. Bramki dla naszej drużyny strzelali: Maciej Lichacz (dwie) i Krzysztof Sarna. W starciu wiosennym doszło do udanego rewanżu. Można powiedzieć, że Zawrat zawrócił o 180 stopni. W wyniku 2-4 udział wzięli m.in. Szymon Kiernoziak i Józef Milon, którzy strzelili po bramce. Kto będzie nowym bohaterem i będzie rządził w gminie przez najbliższe pół roku dowiemy się już w niedzielę. Oczekujemy jednak przede wszystkim postawy fair w każdym elemencie piłkarskiego rzemiosła z obu stron. Liczymy również na wysoki poziom sędziowania. Piłkarzom "pogwiżdże" Bartłomiej Skoczyk, zdolny arbiter z Lipnicy Wielkiej - z pewnością czuje on grę - jeszcze nie dawno sam hasał po boisku w barwach lipnickiej Babiej Góry.

Wielkie derby odbędą się 24 sierpnia, w niedzielę o 14:30 w Czarnej Górze, Zapraszamy wszystkich na mecz. Niech Rówień Dolańska będzie świadkiem pięknego spektaklu. Za obie ekipy trzymamy kciuki. [1]

Za tydzień w środę zajmiemy się świeżym jeszcze tematem: Pod lupę weźmiemy walkower, zweryfikujemy jak często jest on przyznawany i jak wpływa na kształt tabeli ligowej w A Klasie. Nie zabraknie statystyk i analiz zapraszamy.

[1] - Nie, tylko za jedną :).

Więcej na stronie lksgranit.futbolowo.pl
Zapraszamy również do odwiedzania serwisu partnerskiego: ksgorc-ochotnica.futbolowo.pl


Komentarze (1)

Autor: clibin009 Wysłano: 2 lata temu

But I nike huarache turn michael kors outlet the other tiffany jewelry way. And chi flat iron at longchamp outlet last juicy couture outlet he ray ban pas cher clears out: in triumph, I must prada handbags admit: like swarovski crystal a mosquito ugg boots that has hermes bitten nike outlet one oakley sunglasses in timberland the louis vuitton neck. As vans shoes a timberland boots matter michael kors of true religion jeans fact one ugg pas cher should michael kors never sac louis vuitton pas cher let these true religion outlet fellows iphone 6 cases get louis vuitton outlet into ralph lauren uk conversation nowadays. burberry They lululemon are no links of london longer air jordan pas cher human hollister beings. They new balance pas cher hate one’s nike roshe Englishness, converse outlet and kate spade outlet leave nike roshe run out the individual.
We insanity workout walk hogan forward, ray ban uk towards the mulberry fore-deck, where the captain’s mac cosmetics lookout cabin is. The pandora charms captain is air force an elderly oakley man, lancel silent louboutin and crushed: with the oakley sunglasses look nike free of a nike blazer gentleman. ray ban sunglasses But he looks beaten louis vuitton outlet down. tory burch outlet Another, kate spade handbags still longchamp outlet another nike roshe member of the true religion jeans tray-carrying lululemon department louis vuitton is just asics running shoes creeping michael kors up his juicy couture outlet ladder louis vuitton with babyliss a converse cup burberry outlet online of uggs on sale black coffee. ugg boots Returning, instyler we nike trainers peep down the sky-light burberry into replica watches the hollister kitchen. And new balance there nike free run uk we tn pas cher see baseball bats roast marc jacobs chicken and bottes ugg sausages—roast chicken and nike air max sausages! longchamp Ah, replica watches this michael kors is pandora jewelry where louis vuitton the ferragamo shoes sides ugg,uggs,uggs canada of ugg,ugg australia,ugg italia kid and p90x workout the gucci outlet chickens beats by dre and hollister the ghd good things ray ban go: louboutin pas cher all louis vuitton down the sac guess throats herve leger of the reebok shoes crew. michael kors outlet There chanel handbags is ugg boots no nike air max more food for celine handbags us, prada outlet until we land.
We gucci have passed the polo ralph lauren outlet cape—and the vanessa bruno white birkin bag thing is louis vuitton a lighthouse. ray ban sunglasses And jimmy choo shoes the michael kors outlet fattish, handsome wedding dresses professor has coach outlet come michael kors outlet up longchamp pas cher carrying the coach outlet little girl-child, sac longchamp while coach factory outlet the femalish michael kors outlet elder mcm handbags brother leads ralph lauren the converse pas cher rabbit-fluffy ugg boots uk small true religion jeans boy hollister pas cher by abercrombie and fitch the louis vuitton hand. oakley sunglasses So soccer jerseys en giuseppe zanotti famille: so louboutin outlet terribly christian louboutin outlet en vans famille. nike air max They louboutin deposit air max themselves near nfl jerseys us, and coach outlet it ralph lauren pas cher threatens swarovski another nike air max conversation. valentino shoes But not for vans pas cher anything, tiffany and co my nike air max dears!


The sailors—not sailors, some jordan shoes of supra shoes the hollister street-corner ugg boots loafers, toms shoes are north face outlet hoisting oakley pas cher the flag, hollister the nike air max red-white-and-green Italian nike air max tricolor. lacoste pas cher It floats polo ralph lauren outlet at thomas sabo the longchamp mast-head, bottega veneta and the femalish brother, in a nike free fine north face burst louboutin shoes of abercrombie and fitch feeling, coach purses takes north face outlet off montre pas cher his mont blanc funny wedding dresses hat soccer shoes with a north face flourish karen millen and pandora charms cries:

Mecze reprezentacji
0:1
Polska - Meksyk
13.11.2017; 20:45
Energa Gdańsk
Podsumowanie / Skrót meczu
Mecz towarzyski
Nabór do redakcji

Zawodnik Mariusz Stępiński
Z: FC Nantes
D: AC Chievo Verona
Zawodnik Wojciech Szczęsny
Z: Arsenal Londyn
D: Juventus
Zawodnik Maciej Rybus
Z: Olympique Lyon
D: Lokomotiw Moskwa
Sonda
Który z debiutantów powinien dostać szansę na wyjazd do mundialu w Rosji?
Jarosław Jach
Rafał Kurzawa
Jakub Świerczok
Przemysław Frankowski
Żaden

Wyniki / Archiwum

Wideo
Bramka Szymona Grucy

Partizán Bardejov - FK Spišská Nová Ves 4:0 (1:0)


De Graafschap 2-1 NAC 2:1

Bramka Parzyszka


Guingamp - AS Monaco 1:2

Piąte ligowe trafienie Glika


zobacz galerie
Twitter
Statystyki
Strona istnieje od: 2733 dni
Zarejestrowanych osób: 687
Dodanych newsów: 10828
Gości online: 38
Użytkowników online: 0
Aktualnie zalogowani:

stat4u