W kwietniu 2021 roku piłkarskim światem wstrząsnęła informacja o utworzeniu Superligi. Ta ogłoszona przez 12 największych europejskich klubów inicjatywa miała być próbą zrewolucjonizowania rozgrywek międzynarodowych, które do tej pory odbywały się pod egidą UEFA. Pomysł jednak został mocno skrytykowany przez środowisko piłkarskie, co doprowadziło do jego wstrzymania. Co warto wiedzieć o Superlidze?

Czym jest Superliga? Krótka historia

Mianem Superligi określany jest planowany format nowych rozgrywek europejskich zrzeszających największe kluby piłkarskie na Starym Kontynencie. Miałyby one zastąpić rozgrywane pod egidą UEFA rozgrywki Ligi Mistrzów. Inicjatywa ta ma być protestem włodarzy największych europejskich klubów przeciwko wyłączności UEFA na organizowanie rozgrywek europejskich. Pomysł powstania Superligi szybko zyskał szerokie grono swoich zwolenników, jak i zaciekłych krytyków.

Oficjalne założenie rozgrywek ogłoszono 18 kwietnia 2021 roku. Za inicjatywą stało 12 najsilniejszych europejskich klubów, a następne trzy miały po czasie do nich dołączyć. Według pomysłu wspomniane 15 klubów miałoby być stałymi uczestnikami formatu, a dodatkowe pięć drużyn miałoby dołączać do nich w zależności od wyników w rozgrywkach krajowych. Pierwszym przewodniczącym Superligi został prezes Realu Madryt, Florentino Perez.

Format rozgrywek Superligi

W momencie zawiązania nowych europejskich rozgrywek przedstawiono również szczegółowy pomysł na ich format. Edycje Superligi miałyby być rozgrywane co roku. W każdej z nich uczestniczyłoby 15 klubów założycielskich + 5 dodatkowych, o których obecności decydowałby mechanizm kwalifikacyjny oparty na wynikach ligowych. W praktyce oznacza to, że jedyne rotacje w składzie ligi byłyby możliwe właśnie w gronie tych 5 drużyn.

Całe grono byłoby dzielone na dwie grupy, po 10 drużyn. W ich obrębie każdy rywalizowałby z każdym na zasadzie „dom-wyjazd”. Podobnie, jak w przypadku obecnej Ligi Mistrzów, mecze byłyby rozgrywane na tygodniu. Trzy najlepsze drużyny z grup uzyskiwałyby bezpośredni awans do ćwierćfinału, a ekipy z miejsc 4-5 rozgrywałyby baraż o dołączenie do nich. Faza pucharowa przebiegałaby dokładnie tak samo, jak w przypadku obecnych rozgrywek europejskich.

Co dalej z Superligą?

Pomysł utworzenia Superligi spotkał się z bardzo dużą krytyką środowiska piłkarskiego. Pod wpływem presji z inicjatywy wycofało się 9 z 12 klubów założycielskich. Wśród pierwotnej grupy zostały jedynie: Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. Pomimo utraty poparcia, władze trzech wymienionych klubów nie zrezygnowały z pomysłu utworzenia Superligi, co miało swoje konsekwencje w następnych latach.

W październiku 2022 roku firma A22 Sports Management wyraziła chęć sponsoringu Superligi. Pozostałe przy inicjatywie kluby założycielskie zaproponowały reformę, która proponowała, że Superliga będzie funkcjonowała na zasadzie awansów i spadków. Ten pomysł również nie spotkał się z pozytywną reakcją środowiska piłkarskiego. Na chwilę obecną pozostajemy więc przy Lidze Mistrzów, której typowanie umożliwiają zakłady bukmacherskie. W najbliższym czasie nie zapowiada się, aby miało się coś zmienić w sprawie utworzenia nowych europejskich rozgrywek.

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.