Pelé oficjalnie stał się synonimem słów „wyjątkowy, nieporównywalny, unikalny”. Portugalskojęzyczny słownik Michaelis, jeden z najpopularniejszych w Brazylii, dodał „pelé” jako nowy przymiotnik do swojej internetowej edycji. Włączenie tego pojęcia nastąpiło po kampanii Fundacji Pelé, mającej na celu uczczenie piłkarskiej gwiazdy, która zgromadziła ponad 125 000 podpisów. Pelé zmarł w grudniu w wieku 82 lat.

Legenda, która przekroczyła granice sportu

Jako jedyny zawodnik, który trzykrotnie zdobył Puchar Świata, Pelé jest powszechnie uważany za najlepszego piłkarza w historii. W ciągu swojej dwudziestoletniej kariery ustanowił rekord, zdobywając 1281 goli z brazylijskim klubem Santos, drużyną narodową Brazylii oraz New York Cosmos. Od jego śmierci z powodu komplikacji związanych z rakiem jelita grubego, były klub Pelé, Santos, kanał sportowy SporTV oraz Fundacja Pelé prowadziły kampanię na rzecz uznania imienia piłkarskiej gwiazdy jako własnego hasła w słowniku.

Wpisanie Pelé do słownika jako hołd dla „króla”

W środę wydawcy słowników Michaelis ogłosili, że słowo zostanie włączone do cyfrowej edycji ich słownika języka portugalskiego natychmiast, a do drukowanej wersji po opublikowaniu kolejnego wydania. Pele – ktoś, kto jest niezwykły, kto lub który dzięki swojej jakości, wartości lub wyższości nie może być równany czemuś lub komuś innemu, tak jak Pelé, przydomek Edsona Arantesa do Nascimento (1940-2022), uważanego za największego sportowca wszech czasów; wyjątkowy, nieporównywalny, unikalny”. Fundacja Pelé, organizacja charytatywna stworzona w celu zachowania spuścizny zawodnika, stwierdziła, że to odpowiedni hołd dla „króla”. „Wyrażenie, które już wcześniej odnosiło się do kogoś, kto jest najlepszy w tym, co robi, zostało [uwiecznione] na łamach słownika!” – napisała na Twitterze.

Pelé – trwałe miejsce w kulturze

Wpisanie przydomka Pelé do słownika jako przymiotnika symbolizującego wyjątkowość i nieporównywalność to nie tylko hołd dla samego piłkarza, ale także ukazanie wpływu, jaki wywarł na świat sportu oraz kulturę. Osiągnięcia i talent Pelé przekroczyły granice futbolu, stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Dziedzictwo Pelé: wpływ na piłkę nożną i społeczeństwo

Pelé przyczynił się do ukształtowania współczesnej piłki nożnej, wprowadzając niezwykłe umiejętności, finezję i elegancję na boisko. Jego wkład w sport był tak znaczący, że nawet po zakończeniu kariery sportowej jego imię nadal żyło w świadomości kibiców, a teraz znajdzie się także na łamach słownika. Dziedzictwo Pelé przekracza jednak granice futbolu – założona przez niego Fundacja Pelé od lat angażuje się w działalność charytatywną, promując edukację i sport wśród dzieci oraz młodzieży z ubogich warstw społecznych.

Wartości, które przekazuje Pelé: nie tylko w sporcie

Wpisanie Pelé do słownika jest także dowodem na to, że wartości, jakie reprezentował, są cenione i doceniane. Wytrwałość, determinacja, duch rywalizacji, szacunek dla przeciwnika i pasja do tego, co się robi – te cechy, które wyróżniały Pelé jako piłkarza, mogą być również inspirujące dla osób z różnych dziedzin życia. W ten sposób Pelé staje się symbolem osiągnięć i dążenia do doskonałości, niezależnie od tego, czy chodzi o sport, czy jakąkolwiek inną dziedzinę.

Pelé – ikona współczesności

Wpisanie Pelé do słownika jako przymiotnika oznaczającego „wyjątkowy, nieporównywalny, unikalny” to nie tylko uznania dla piłkarskich osiągnięć legendy, ale także przypomnienie, że postać Pelé jest i pozostanie ikoną współczesności, mającą wpływ na życie wielu ludzi. Jest to też wyraz szacunku dla jego spuścizny, która nadal będzie żyć zarówno na boiskach, jak i poza nimi, inspirując kolejne pokolenia do dążenia do doskonałości i przekraczania własnych granic.

Źródło: BBC

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.