fortuna
Artur Sobiech

Artur Sobiech

9
 • Data urodz.
 • Pozycja
 • Klub
 • Poprzedni klub
 • Występy w kadrze
 • Gole w kadrze
 • 1990-06-12
 • Napastnik
 • Darmstadt
 • Hannover 96
 • 13
 • 2

Artur Sobiech urodził się 12 czerwca 1990 roku w Rudzie Śląskiej. W tym mieście w wieku 15 lat rozpoczął swoją piłkarską karierę w miejscowym klubie Grunwaldzie Ruda Śląska. Polak w juniorach śląskiego klubu wybijał się ponad przeciętność, nic dziwnego, że rozegrał tam ledwie jeden sezon. Napastnik podpisał kontrakt z Ruchem Chorzów, który walczył wtedy o powrót do Ekstraklasy.

Chociaż rok później „Niebiescy” zrealizowali swój cel i wrócili do polskiej elity, zawodnik nie przyczynił się do tego sukcesu bowiem od momentu przejścia do chorzowskiego klubu występował w drużynie juniorów gdzie także pokazał, że nie jest pierwszorzędnym piłkarzem, co zaowocowało włączeniem go do rozgrywek Młodej Ekstraklasy. Tam także pokazał swoją klasę, w sezonie 2007/2008 rozegrał 26 spotkań strzelając 16 bramek.

W wieku 18 lat zadebiutował w Ekstraklasie wchodząc pod koniec bezbramkowo zremisowanego meczu z Górnikiem Zabrze. Swoją pierwszą bramkę strzelił 12 września tego samego roku przeciwko Cracovii. Debiutancki sezon na najwyższym szczeblu rozrywkowym zakończył z 2 trafieniami w 19 spotkaniach.

Sobiech następny rok spędził ponownie w Ruchu i razem z nowo zakupionym Andrzejem Niedzielanem stworzyli zabójczy duet, Polak w 28 meczach zdobył 10 bramek i był najlepszym strzelcem drużyny, która zajęła 3. miejsce w lidze. Dobra gra zawodnika nie uszła uwadze selekcjonerowi, Franciszkowi Smudzie, który dał szansę zaprezentować się mu przeciwko Finlandii.

3 sierpnia 2010 snajper był uczestnikiem najdroższej transakcji między klubami Ekstraklasy przechodząc do Polonii Warszawa za 3,914 miliona złotych. Napastnik w barwach Polonii zadebiutował 6 sierpnia zdobywając bramkę w wygranym 2:0 meczu przeciwko Górnikowi Zabrze.

Po roku gry dla „Czarnych Koszul” odszedł do występującego w Bundeslidze Hannoveru 96. Kwota jaką Niemcy przeznaczyli na transfer Sobiecha wyniosła 1.100.000 €. Zawodnik nie miał łatwego początku poza granicami naszego kraju. Najpierw zmagał się z kontuzją, by potem w debiucie przeciwko Borussii Dortmund, ujrzeć czerwoną kartkę.

15 grudnia w meczu Ligi Europy z Worskłą Połtawą zdobył pierwszą bramkę w barwach hanowerskiego klubu. Debiutancką bramkę w Bundeslidze strzelił 11 lutego przeciwko Mainz. Pierwszy sezon w niemieckiej ekstraklasie zakończył z 12 występami i jedną strzeloną bramką na koncie.

W sezonie 2012/13 zagrał w 37 spotkaniach, ale w zaledwie trzech w pełnym wymiarze czasowym. Strzelił pięć goli w Bundeslidze oraz dołożył trzy trafienia w Lidze Europy. Dwa z nich przyczyniły się do wyeliminowania Śląska Wrocław w ostatniej rundzie kwalifikacyjnej.

Kolejny sezon rozpoczął jako rezerwowy, jednak systematycznie poprawiał swoją pozycję w zespole. Niestety pod koniec stycznia zaczęło mu dolegać ścięgno Achillesa, a kiedy wyleczył uraz, w marcu zerwał więzadło zewnętrzne w kolanie i sezon się dla niego zakończył. Wcześniej rozegrał 17 meczów w lidze, w których 3-krotnie trafiał do siatki.

Udostępnij

Inni piłkarze

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.