Cztery wygrane, dwa remisy i jedna porażka. To bilans pierwszych meczów w III rundzie eliminacji do Ligi Europy klubów, które mają w swoich kadrach Polaków. Na boisko wybiegli dziś Adrian Mierzejewski, Kamil Biliński i Adam Stachowiak.

Paweł WojciechowskiPaweł Wojciechowski (FK Mińsk)
W pierwszym dzisiejszym „polskim” meczu białoruskie FK Mińsk podejmowało u siebie szkockie Saint Johnstone. W drużynie gospodarzy zabrakło oczywiście kontuzjowanego Pawła Wojciechowskiego. Według naszych informacji, napastnik wróci do gry na początku listopada.

Wtedy jego zespołu raczej nie będzie już w europejskich pucharach, bowiem po porażce u siebie 0:1 (0:0), kwestia awansu poważnie się skomplikowała. Jedynego gola w tym spotkaniu zdobył w 69. minucie Steven MacLean.

Sędzią tych zawodów był Marcin Borski, któremu na liniach asystowali Rafał Rostkowski i Sebastian Mucha. Arbitrem technicznym był Daniel Stefański.

Eliminacje Ligi Europy – III runda (1. mecz)
FK Mińsk – Saint Johnstone 0:0 (0:0)
MacLean 69

Sędzia: Marcin Borski (Polska)

Żółte kartki: Sverchinski, Bukatkin – MacKay, Wotherspoon, Davidson

—————————————————————————————————————

Adrian MierzejewskiAdrian Mierzejewski (Trabzonspor Külübu)
Jako pierwszy z Polaków na boisko wybiegł Adrian Mierzejewski, którego Trabzonspor Külübu skromnie 1:0 (1:0) pokonał na wyjeździe Dinamo Mińsk.

Polak rozgrywał przeciętne zawody i został zdjęty z boiska w 65. minucie. Wcześniej „wyróżnił” się dokonaniem trzech fauli, a raz to on był nieprzepisowo powstrzymywany przez rywala. Więcej o tym spotkaniu można przeczytać tutaj.

Dinamo Mińsk – Trabzonspor Kulübü 0:1 (0:1)
Paulo Henrique 41

Sędzia: Rene Eisner (Austria)

Żółte kartki: Veretilo – Yumlu, Sen, Kivrak
Czerwone kartki: Veselinović 90+6 (Dinamo) – Colman 90+7 (Trabzonspor)

Kamil BilińskiKamil Biliński (Žalgiris Wilno)
Najbardziej polskim meczem dzisiaj była rywalizacja prowadzonego przez Marka Zuba Žalgirisu Wilno, w którym 90 minut rozegrał Kamil Biliński, z Lechem Poznań. Spotkanie niespodziewanie zakończyło się zwycięstwem litewskiego zespołu 1:0 (1:0).

Polski napastnik oddał tylko dwa strzały – jeden był niecelny, drugi został zablokowany przez obrońców „Kolejorza”. O jego sporej aktywności świadczą jednak inne statystyki. Trzy razy znalazł się na pozycji spalonej, tyle samo razy był faulowany. Sześć razy natomiast sędzia używał gwizdka po jego zbyt brutalnej grze. Więcej o tym meczu tutaj.

Žalgiris Wilno – Lech Poznań 1:0 (1:0)
Vaitkūnas 44

Sędzia: Vlado Glođović (Serbia)

Żółte kartki: Freidgeimas – Kędziora, Hämäläinen, Kamiński, Ceesay

Jarosław FojutJarosław Fojut (Tromsø IL)
W kolejnym spotkaniu norweskie Tromsø IF podejmowało u siebie luksemburskie Differdange 03. W podstawowym składzie gospodarzy regularnie wychodzi Jarosław Fojut, jednak dzisiaj Polaka zabrakło nawet w kadrze meczowej. Było to spowodowane jego nadmiarem żółtych kartek w poprzednich zawodach.

Pod nieobecność polskiego obrońcy Tromsø pokonało jednak sensacyjnego pogromcę holenderskiego FC Utrecht z poprzedniej rundy eliminacji. Bramkę na wagę zwycięstwa w 76. minucie strzelił czeski napastnik Zdenek Ondrášek.

Tromsø IF – Differdange 03 1:0 (0:0)
Ondrášek 76

Sędzia: Anar Salmanov (Azerbejdżan)

Żółte kartki: Causevic – Caron, Siebenaler

Adam StachowiakAdam Stachowiak (Botew Płowdiw)
Sporą niespodzianką zakończyło się kolejne spotkanie klubu polskiego zawodnika. Botew Płowdiw, z Adamem Stachowiakiem w bramce, podejmowało u siebie VfB Stuttgart.

Zdecydowanym faworytem była drużyna z Niemiec, jednak atut swojego boiska dobrze wykorzystywali gospodarze. Mecz był bardzo wyrównany, jednak sytuacji podbramkowych było jak na lekarstwo, a piłka najwięcej czasu spędziła w środkowej strefie boiska.

W 9. minucie umiejętności Polaka zostały sprawdzone po raz pierwszy. 26-latek poradził sobie jednak z uderzeniem Ibrahimy Traore. Na bramkę Stachowiaka padł jeszcze tylko jeden strzał, ale tym razem ten skapitulował. Jego katem okazał się w 67. minucie Vedad Ibišević.

Wydawało się, że goście nie wypuszczą z rąk wygranej, jednak już sześć minut później padło wyrównanie. Po podaniu Romario Kortzorga do siatki trafił Valeri Domovchiyski. Po tym wydarzeniu tempo meczu jeszcze bardziej zmalało i kibice nie zaobserwowali już ani jednej groźnej sytuacji.

Botew Płowdiw – VfB Stuttgart 1:1 (0:0)
Domovchiyski 73 – Ibišević 67

Sędzia: Lee Probert (Anglia)

Żółte kartki: Nedelev – Rüdiger, Rausch, Werner

Piotr ZielińskiPiotr Zieliński (Udinese Calcio)
W kolejnym meczu Široki Brijeg z Bośni i Hercegowiny podejmowało u siebie Udinese Calcio, w którego kadrze znajduje się dwóch Polaków. O tym, że w dzisiejszym spotkaniu nie zagra Wojciech Pawłowski, było wiadomo od dawna, bowiem nie został on zgłoszony do rozgrywek Ligi Europy. Nieobecność Piotra Zielińskiego w kadrze meczowej jest jednak sporym zaskoczeniem.

Włoski zespół nie miał jednak problemów z odniesieniem pewnego zwycięstwa i przed rewanżem zapewnił sobie sporą zaliczkę. Udinese już w pierwszej połowie zdobyło trzy bramki, a ich autorami byli: Antonio Di Natale w 16. minucie, a także Luis Muriel w 31. i 39. minucie. Honorowe trafienie dla gospodarzy zaliczył w 77. minucie Dino Ćorić.

Široki Brijeg – Udinese Calcio 1:3 (0:3)
Ćorić 77 – Di Natale 16, Muriel 31, 39

Sędzia: Halis Özkahya (Turcja)

Żółte kartki: Marković, Zakarić (Široki)

Paweł CibickiPaweł Cibicki (Malmö FF)
W ostatnim spotkaniu z polskim akcentem grający w Premiership walijskie Swansea City podejmowało u siebie szwedzkie Malmö FF, którego zawodnikiem jest Paweł Cibicki. 19-letni pomocnik tym razem jednak nie wstał z ławki rezerwowych.

Polak mógł tylko spoglądać, jak jego zespół został rozbity przez wyżej notowanych rywali. W 37. minucie wynik meczu otworzył Michu. Dwa kolejne trafienia były autorstwa Wilfrieda Bony’ego, który pokonywał Johana Dahlina w 55. i 59. minucie. Wynik spotkania ustalił cztery minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Pozuelo.

Swansea City – Malmö FF 4:0 (1:0)