Cztery wygrane i trzy remisy. To bilans pierwszych meczów w II rundzie eliminacji do Ligi Europy klubów, które mają w swoich kadrach Polaków. Bramki dla swoich klubów zdobyli Kamil Biliński i Adrian Mierzejewski, który zaliczył też asystę.

Adam StachowiakAdam Stachowiak (Botew Płowdiw)
W pierwszym dzisiejszym spotkaniu bośniacki Zrinjski Mostar podejmował u siebie bułgarski Botew Płowdiw, w którego bramce 90 minut rozegrał Adam Stachowiak.

W 21. minucie na prowadzenie wyszli gospodarze, a polskiego bramkarza pokonał Deni Simeunović. Pod koniec pierwszej połowy sytuacja Bośniaków skomplikowała się, bowiem czerwoną kartką ukarany został Pero Stojkić. Przyjezdni niedługo grali w przewadze, ponieważ jeszcze przed przerwą z boiska wyleciał Valeri Domovchiyski.

Nie podłamało to jednak graczy Botewu, którzy w 48. minucie wyrównali. Autorem bramki był Romario Kortzorg. Do ostatniego gwizdka sędziego mecz był bardzo wyrównany, dlatego wynik remisowy, jakim zakończyło się spotkanie, nie jest niesprawiedliwy dla żadnego z zespołów.

Stachowiak w całym meczu obronił dwa strzały. W 56. minucie zatrzymał uderzenie Milana Muminovicia, a dziesięć minut później nie dał się pokonać Hrvoje Miličeviciowi.

Liga Europy – II runda eliminacji (1. mecz)
Zrinjski Mostar – Botew Płowdiw 1:1 (1:0)
Simeunović 21 – Kortzorg 48

Sędzia: Padraig Sutton (Irlandia)

Żółte kartki: Radeljić, Stojkić – Domovchiyski
Czerwone kartki: Stojkić (45) – Domovchiyski (45+3)

—————————————————————————————————————

Jarosław FojutJarosław Fojut (Tromsø IL)
W kolejnej potyczce także całe zawody rozegrał Jarosław Fojut. Obrońca Tromsø IL miał udział w zwycięstwie swojego zespołu nad azerskim Interem Baku.

Skazywani na porażkę goście od początku przejęli inicjatywę na boisku, jednak nie zdołali udokumentować swojej przewagi. W 21. minucie żółtą kartką został ukarany polski piłkarz. Co ciekawe nie było to konsekwencją jego faulu, a prawdopodobnie zagrania piłki ręką.

Dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu pierwszej połowy, gospodarze wyszli na prowadzenie. Autorem bramki był Czech Zdeněk Ondrášek. Drugi gol dla Tromsø padł w 62. minucie, kiedy Giorgi Lomaia skapitulował po uderzeniu Magnusa Andersena.

W kolejnych minutach bardzo często swojego gwizdka musiał używać sędzia Yuriy Mozharovskyy. Gracze obydwu zespołów nieprzepisowo starali się odbierać futbolówkę rywalom, co jednak szybko dostrzegał ukraiński arbiter. Do końca spotkania nie było już żadnej groźniejszej sytuacji.

Tromsø IL – Inter Baku 2:0 (1:0)
Ondrášek 43, Andersen 62

Sędzia: Yuriy Mozharovskyy (Ukraina)

Żółte kartki: Fojut – Ämircanov, Abdoulaye, Georgievski, Javadov

Paweł CibickiPaweł Cibicki (Malmö FF)
W trzecim meczu, w którym mógł na boisku pojawić się polski piłkarz, Malmö FF podejmowało Hibernian Edynburg. W barwach szwedzkiego zespołu zagrał Paweł Cibicki.

Gospodarze wykorzystali atut swojego boiska i szybko zdobyli dwie bramki, jak się później okazało jedyne w całym spotkaniu. W 11. minucie ładnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Jiloan Hamad. Już dwie minuty później do siatki trafił Magnus Eriksson, który wykorzystał podanie od Emila Forsberga.

W kolejnych minutach Szwedzi powiększali swoją przewagę na boisku, jednak nie potrafili ponownie pokonać dobrze dysponowanego tego dnia Bena Williamsa. W 68. minucie na boisku pojawił się Cibicki, zmieniając Erika Friberga. Polski pomocnik nie wyróżnił się jednak niczym szczególnym. W 82. minucie był na pozycji spalonej.

Malmö FF – Hibernian Edynburg 2:0 (2:0)
Hamad 11, Eriksson 13

Sędzia: Rene Eisner (Austria)

Żółte kartki: Dahlin, Johansson – McPake, Taiwo

Paweł WojciechowskiPaweł Wojciechowski (FK Mińsk)
Jako jedyny z naszych rodaków na boisku nie pojawił się dzisiaj Paweł Wojciechowski. Napastnik FK Mińsk zerwał więzadła krzyżowe w kolanie i prawdopodobnie w tym roku już nie zagra.

Pod jego nieobecność białoruski zespół niespodziewanie miał duże problemy z pokonaniem maltańskiej Valletty FC. Zgodnie z planem gracze z Mińska objęli prowadzenie już w 6. minucie po golu Aleksandr Sachivko. W kolejnych minutach inicjatywę na boisku przejęli jednak gospodarze.

Ich starania przyniosły efekt pod koniec pierwszej połowy, kiedy do siatki trafił ich kapitan – Ryan Fenech. W drugiej części mecz także był toczony w szybkim tempie, a więcej okazji miała Valletta. Białorusini utrzymali jednak remis dzięki dobrej postawie bramkarza Vladimira Bushmy, co stawia ich w lepszej sytuacji przed rewanżem.

Valletta FC – FK Mińsk 1:1 (1:1)
Fenech 45 – Sachivko 6

Sędzia: Oliver Drachta (Austria)

Żółte kartki: Briffa, Hamza, Denni – Ostroukh, Rozhok, Belevich

Kamil BilińskiKamil Biliński (Žalgiris Wilno)
Czwartym Polakiem, który wybiegł dzisiaj na boisko, był Kamil Biliński. Napastnik litewskiego Žalgirisu Wilno rozegrał 90 minut w spotkaniu z armeńskim Pjunikiem Erywań.

Mecz zakończył się wygraną gospodarzy 2:0, a Polak strzelił swoją trzecią bramkę w tegorocznych rozgrywkach. Więcej o tym meczu tutaj.

Žalgiris Wilno – Pjuniki Erywań 2:0 (0:0)
Biliński 47, Leliuga 66

Sędzia: Menashe Masiah (Izrael)

Żółte kartki: Šilėnas – Voskanyan

Adrian MierzejewskiAdrian Mierzejewski (Trabzonspor Külübu)
Kolejny polski akcent mieliśmy w meczu Trabzonspor Külübu – Derry City. W barwach gospodarzy do 68. minuty grał Adrian Mierzejewski.

Reprezentant Polski w 10. minucie zdobył bramkę, a w 52. asystował przy trafieniu Kaçara. O spotkaniu, które zakończyło się zwycięstwem tureckiej drużyny 4:2 (3:2), więcej informacji tutaj.

Trabzonspor Külübu – Derry City 4:2 (3:2)
Mierzejewski 10, Henrique 15, Molloy 39 (s), Kaçar 52 – McDaid 24, Kavanagh 32

Sędzia: Artyom Kuchin (Kazachstan)

Żółte kartki: Osbourne (Derry)

Łukasz GikiewiczŁukasz Gikiewicz (Omonia Nikozja)
Ostatnim polskim piłkarzem, który pojawił się dzisiaj na placu gry, był napastnik Omonii Nikozja Łukasz Gikiewicz. Były gracz Śląska rozegrał 90 minut w meczu z Astrą Ploeszti.

Mecz zakończył się wynikiem 1:1, a Polak w 70. minucie został ukarany żółtą kartką. Więcej o tym spotkaniu tutaj.

Astra Ploeszti – Omonia Nikozja 1:1 (1:0)