fortuna

To Be, Or Not to Be?

 
Im bliżej decydujących starć z ekipami żółto-błękitnych oraz Synami Albionu tym więcej słów ciśnie się na usta fanów polskiej reprezentacji w piłce nożnej. W poprzednich artykułach zostały poruszone sprawy wariantów awansu naszej ekipy, jednak w tym momencie kalkulacje odpadają, liczą się tylko dwa zwycięstwa, które w najlepszym przypadku mogą dać bezpośredni awans na mundial w 2014.
 
Pierwsze i oby nie ostatnie spotkanie „o wszystko” rozegramy z rep. Ukrainy. Na nasze nieszczęście nasi wschodni sąsiedzi pod wodzą nowego trenera idą jak burza i na własnym stadionie będą podwójnie zmotywowani do tego by zgarnąć pełną pulę. Ich sytuacja jest w dużej mierze zależna właśnie od meczu z Polską – jeśli go przegrają, ostatnie spotkanie z ekipą San Marino rozegrają o pietruszkę. Ważnym czynnikiem, który dodatkowo będzie motywował gospodarzy są kibice, którzy mimo skandalicznego zachowania podczas pierwszego spotkania z San Marino w tych eliminacjach będą mogli obejrzeć ten mecz z trybun stadionu w Charkowie. Stało się tak za sprawą złożenia odwołania od kary przez federację Ukraińską w terminie 14 dni od wydania decyzji władz FIFA. Na czas rozpatrzenia odwołania, kara oczywiście musiała zostać zawieszona.
 
Mychajło Fomienko powołał na mecze z Polską i San Marino następujących zawodników:
 
Bramkarze: Andrij Piatow (Szachtar Donieck), Rustam Hudżamow (Ilicziwiec Mariupol), Maksym Kowal (Dynamo Kijów)
Obrońcy: Ołeksandr Kuczer, Jarosław Rakicki, Wiaczesław Szewczuk (wszyscy Szachtar Donieck), Jewhen Chaczeridi (Dynamo Kijów), Artem Fiedecki, Witalij Mandziuk (obaj Dnipro Dniepropietrowsk)
Pomocnicy: Ołeh Husiew, Andrij Jarmołenko, Roman Bezus (wszyscy Dynamo Kijów), Jewhen Konoplianka, Rusłan Rotan (obaj Dnipro Dniepropietrowsk), Anatolij Tymoszczuk (Zenit St Petersburg), Mykoła Moroziuk (Metalurg Donieck), Taras Stepanienko (Szachtar Donieck), Ołeksij Haj (Czernomorec Odessa), Edmar (Metalist Charków), Denys Dedeczko (Worskla Połtawa), Dmytro Homczenowski (Zoria Ługańsk), Ołeksandr Kowpak (PFK Sewastopol)
Napastnicy: Marco Devic (Metalist Charków), Roman Zozula, Jewhen Selezniow (obaj Dnipro Dniepropietrowsk)
 
 
Na papierze reprezentacja Ukrainy jest faworytem, świadczą o tym chociażby kursy u poszczególnych popularnych bukmacherów internetowych wahające się w granicach:
1.72 | 1.80 na gospodarzy
3.25 | 3.60 na remis
4.25 | 4.80 na gości
Łakomym kąskiem dla osób typujących może być także fakt, że kursy dla zakładu „over 2.5” stoją po
2.15 | 2.30
Totalnym zaskoczeniem jak dla mnie wydają się być kursy na wynik 2:0 dla Polski, które mają gigantyczną rozbieżność
15.00 | 34.00
 
Kadra trenera Waldemara Fornalika:
 
Bramkarze: Artur Boruc (Southampton), Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) 
Obrońcy: Piotr Celeban (FC Vaslui), Kamil Glik (Torino), Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar), Bartosz Salamon (Sampdoria Genua), Łukasz Szukała (Steaua Bukareszt0, Marcin Wasilewski (Leicester City), Grzegorz Wojtkowiak (TSV 1860 Monachium), Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa), Jakub Rzeźniczak (Legia Warszawa) 
Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Mateusz Klich (Zwolle), Grzegorz Krychowiak (Stade de Reims), Mariusz Lewandowski (PFC Sewastopol), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Sławomir Peszko (FC Koeln), Eugen Polanski (Hoffenheim), Waldemar Sobota (FC Brugge), Paweł Wszołek (Sampdoria Genua), Piotr Zieliński (Udinese) , Tomasz Jodłowiec (Legia Warszawa) 
Napastnicy: Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Artur Sobiech (Hannover 96), Arkadiusz Milik (FC Augsburg) 
 
 
Podstawowe pytanie na mecz z Ukrainą jest to czy zawodnicy potrafią dać z siebie maksimum podczas tak ważnego meczu – nie możemy tego traktować jako próbę generalną, jest to sprawdzian i oby nie ostateczny. Braki techniczne piłkarzy oraz braki kadrowe wypominane przez komentatorów kolejno na każdych spotkaniach czy to mecz E-klasy czy Puchar Polski nie pozwalają racjonalnie stworzyć obrazu idealnej kadry. Dylemat lewej obrony mimo braku powołania Sebastiana Boenischa nadal pozostaje nierozwiązany gdyż jak mogliśmy usłyszeć w ostatnich wywiadach na tą pozycję przymierzany jest także Grzegorz Wojtkowiak, którego wystawienie w tak arcyważnym spotkaniu jako eksperyment jest ryzykowne jednak może być opłacalne. Nasuwa się także pytanie czy Piotr Zieliński, który jest niewątpliwie jedną z nadziei polskiej kadry zostanie znów rzucony na głęboką wodę i zagra jako wysunięty off pomocnik? Na przeszkodzie stoi brak regularnej gry w Udinese, jednak decyzja należy do trenera Fornalika. Jednego możemy być pewni, w wyjściowej jedenastce w piątkowym meczu reprezentacji zobaczymy takich piłkarzy jak: Artur Boruc, Kamil Glik, Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski oraz Waldemar Sobota.
 
W aktualnej sytuacji pozostaje nam trzymać mocno kciuki za nasze gwiazdy światowego formatu i liczyć na zły dzień Andrija Piatowa. Na osłodę polecam obejrzeć bramkę Artura Boruca z jednego z ostatnich treningów kadry narodowej

 

MINI KONKURS
Zapraszam do typowania wyniku oraz strzelca pierwszej bramki dla rep. Polski w piątkowym spotkaniu przeciwko Ukrainie. Typy proszę umieszczać w komentarzach poniżej. W przypadku takich samych poprawnych odpowiedzi o zwycięstwie zadecyduje to kto pierwszy dodał swój typ.

Czas składania typów: 11.10.2013 do godz. 20:00

Format składania typów:

* 1:2 (Zieliński)
Jeżeli uważacie, że Polacy nie strzelą żadnej bramki – wpiszcie w nawiasie „brak”.
Zwycięzca konkursu zyska wieczną chwałę oraz czystą satysfakcję z własnej przewidywalności i intuicji. 
Dobrej zabawy!

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.