fortuna

Robert Lewandowski piłkarzem roku 2012

Nasza sonda, w której głosowaliście na najlepszego waszym zdaniem piłkarza ubiegłego roku dobiegła końca. Wygrał napastnik Borussii Dortmund, Robert Lewandowski, na którego głosowała połowa ankietowanych.

W sondzie udział wzięło 218 osób. Prawie połowa z nich, a doładnie 108 uznało, że najlepiej w 2012 roku spisywał się 24-letni snajper mistrza Niemiec. Wybór nie jest bezpodstawny, gdyż minione 12 miesięcy było najlepszym w karierze Polaka. Strzelił on w tym okresie 32 bramki, w tym jedną na długo oczekiwanym i zakończonym klęską EURO 2012.

Drugie miejsce na podium padło łupem Grzegorza Krychowiaka, który zdobył 34 głosy (16%). W jego przypadku zadecydował obecny sezon. Początek roku spędził on bowiem w drugoligowym francuskim Nantes. Od lipca gra jednak w beniaminku Ligue 1, Stade de Reims i zbiera znakomite noty. Dzięki wysokiej i ustabilizowanej formie zyskał także uznanie Waldemara Fornalika i jest podstawowym pomocnikiem reprezentacji Polski.

Ostania lokata na „pudle” przypadła Kamilowi Bilińskiemu. Polak przegrał z Krychowiakiem zaledwie o jeden głos. Tak jak w przypadku gracza Reims kluczowa była druga połowa roku. W połowie lipca napastnik przeniósł się ze Śląska Wrocław do wicemistrza Litwy, Žalgirisu Wilno. Przeprowadzka okazała się trafnym wyborem. Debiut 24-latka przypadł na spotkanie w eliminacjach do fazy grupowej Ligi Europy. Snajper zaliczył w nim asystę. W sierpniu jego opiekunem został Marek Zub i stołeczna drużyna nie przegrała żadnego meczu, co więcej, wszystkie wygrała. Biliński strzelił w 2012 roku 21 bramek, z czego aż 17 w barwach klubu z Wilna (pozostałe 4 w Wiśle Płock).

Czwartym waszym wyborem była opcja „Ktoś inny” (27 głosów – 12%). Piąte miejsce zajął pomocnik Girondins de Bordeaux Ludovic Obraniak, który zdobył 12 głosów, co stanowi 6%. Na ostatniej lokacie sondę zakończył pukający do drzwi reprezentacji Polski stoper Steauy Bukareszt, Łukasz Szukała. Zagłosowały na niego cztery osoby, czyli 2%.

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.