W rozegranym na Stadionie Narodowym meczu otwarcia EURO 2012, reprezentacja Polski zremisowała z Grecją 1:1 (1:0). Bramkę dla „biało-czerwonych” strzelił Robert Lewandowski. Obie drużyny kończyły mecz w dziesiątkę.

Polacy bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie i już w 5. minucie mogli prowadzić. Techniczny strzał oddał Rafał Murawski, ale piłkę nad poprzeczką zdołał przerzucić Konstantinos Chalkias.

Dziewięć minut później świetnie dośrodkował Łukasz Piszczek, ale minimalnie spóźnił się Robert Lewandowski. W 17. minucie napastnik Borussii już się nie pomylił. Z prawego skrzydła idealnie na głowę „Lewego” wrzucił Błaszczykowski, a ten umieścił futbolówkę w siatce.

W 42. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Sokratis Papastathopoulos. Obrońca Werderu Brema został ukarany za faul na wychodzącym na czystą pozycję Rafale Murawskim.

Po zdobyciu bramki Polacy cofnęli się do obrony i coraz częściej do głosu zaczęli dochodzić goście. W 44. minucie piłkę w polu karnym „biało-czerwonych” zatrzymał Damien Perquis i upadając dotknął piłki ręką. Sędzia nie wskazał jednak „na wapno”.

Na początku drugiej połowy szansę na strzelenia gola miał Lewandowski, ale w trudnej sytuacji uderzył nad bramką. Później na boisku zaczęli dominować Grecy.

Przyniosło to skutek w 51. minucie. Po dośrodkowaniu z prawego skrzydła, zderzyli się Wojciech Szczęsny i Marcin Wasilewski. Do bezpańskiej piłki dobiegł Dimitrios Salpingidis i umieścił ją w pustej bramce.

Chwilę później mocny strzał z rzutu wolnego oddał Ludovic Obraniak, ale piłka poleciała daleko od prawego słupka bramki. Kolejne okazje zmarnowali Georgios Samaras i Maciej Rybus, którzy uderzali niecelnie.

Od 68. minuty to Polacy musieli grać w dziesiątkę. Wychodzącego na czystą pozycję Salpingidisa faulował Wojciech Szczęsny. Sytuacja miała miejsce w polu karnym, dlatego golkiper Arsenalu został ukarany czerwoną kartką, a sędzia podyktował „jedenastkę” dla Greków.

W bramce zameldował się Przemysław Tytoń i wyczuł intencje Georgiosa Karagounisa. Ta sytuacja nieco pobudziła „biało-czerwonych”, jednak nie umieli oni sforsować dobrze zorganizowanej greckiej defensywy. W 82. minucie niegroźny strzał zdołał oddać Eugen Polanski. W 89. minucie, z ostrego kąta, próbował jeszcze Lewandowski, ale chybił.

Kolejny mecz na EURO 2012, podopieczni Franciszka Smudy rozegrają 12 czerwca. Rywalem Polski będzie Rosja.

EURO 2012 – Grupa A (1. kolejka)
Polska – Grecja 1:1 (1:0)
Lewandowski 17 – Salpingidis 51

Sędzia: Carlos Velasco Carballo (Hiszpania).
Widzów: 56 070.

Żółte kartki: Papastathopoulos, Holebas, Karagounis (Grecja).
Czerwone kartki: Szczęsny (69) – Papastathopoulos (44).

Polska: Wojciech Szczęsny – Sebastian Boenisch, Damien Perquis, Marcin Wasilewski, Łukasz Piszczek – Maciej Rybus (69 Przemysław Tytoń), Rafał Murawski, Eugen Polanski, Ludovic Obraniak, Jakub Błaszczykowski – Robert Lewandowski.

Grecja: Kostas Chalkias – Vasilis Torosidis, Avraam Papadopoulos (37 Kyriakos Papadopoulos, Sokratis Papastathopoulos, Jose Holebas – Giorgos Karagounis, Ioannis Maniatis, Kostas Katsouranis, Sotiris Ninis (46 Dimitris Salpingidis) – Theofanis Gekas (68 Kostas Fourtunis), Georgios Samaras.

W 71. minucie Przemysław Tytoń obronił rzut karny wykonywany przez Giorgosa Karagounisa.