Borussia Dortmund pokonała Ajax Amsterdam 1:0 (0:0) w meczu 1. kolejki grupy D Ligi Mistrzów. Bramkę na wagę zwycięstwa dla gospodarzy strzelił Robert Lewandowski, a asystę przy jego trafieniu zaliczył Łukasz Piszczek.

Mistrzowie Niemiec byli faworytem tego spotkania i od początku dominowali na boisku. W ich składzie od pierwszych minut na placu gry przebywali Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek.

Po raz pierwszy pod polem karnym Ajaxu „zagotowało” się w 10. minucie, kiedy po długim podaniu od Mario Götze, okazję miał Lewandowski. Polak starał się uderzyć po dłuższym rogu, ale jego próba była niecelna.

Dwie minuty później groźnie odpowiedział Christian Eriksen, ale jego strzał na rzut rożny sparował Roman Weidenfeller. Chwilę potem świetną sytuację miał Götze, lecz jego uderzenie świetnie obronił Kenneth Vermeer.

W 30. minucie na lewej stronie znalazł się Lewandowski i starał się przelobować golkipera gości z ponad 22 metrów, jednak piłka przeleciała nad poprzeczką. Minutę później dobry strzał Marcela Schmelzera zatrzymał bramkarz Ajaxu.

Trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu pierwszej połowy groźnie z ponad 27 metrów uderzał Sebastian Kehl, ale futbolówka minęła lewy słupek bramki. Drugą część meczu świetnie rozpoczęli goście, którzy w przeciągu trzech minut oddali cztery strzały.

Najbliższy pokonania Weidenfellera był Siem De Jong, który uderzał z około 11 metrów, jednak świetnie spisał się niemiecki bramkarz. Później na boisku kompletnie dominowali gospodarze, a holenderski klub nie oddał już żadnego strzału.

Oblężenie bramki strzeżonej przez Vermeera rozpoczęło się od prób Lewandowskiego (niecelnej) oraz Reusa, którego uderzenie zatrzymał golkiper. Następnie umiejętności 26-letniego Holendra sprawdził Ilkay Gündogan, który mocno strzelał zza pola karnego.

W 57. minucie sędzia podyktował rzut karny dla BVB, kiedy Ricardo Van Rhijn faulował Götze. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Mats Hummels, ale jego uderzenie było bardzo słabe i nie sprawiło problemów Vermeerowi.

Po tym wydarzeniu determinacja gospodarzy trochę zmalała, dlatego trener zdecydował się wpuścić w 73. minucie Ivana Perisicia, który zastąpił Jakuba Błaszczykowskiego. Chwilę później Chorwat dośrodkował na głowę Lewandowskiego, lecz ten chybił.

Polski napastnik się tym nie zniechęcił i cały czas próbował zdobyć bramkę na wagę zwycięstwa dla swojego zespołu. Najpierw w 80. minucie jego uderzenie zostało zablokowane, a sześć minut później nie trafił w światło bramki.

Starania „Lewego” przyniosły efekt w 87. minucie. Akcję na lewą stronę przerucił Gündogan, piłkę w okolice 11. metra głową dograł Piszczek, a ta trafiła pod nogi Lewandowskiego, który pokonał bezradnego Vermeera.

W doliczonym czasie gry strzały zza pola karnego oddawali jeszcze Lewandowski i dwukrotnie Perisić, ale bardzo dobrze blokowali je obrońcy Ajaxu.

W drugim dzisiejszym meczu grupy D, Real Madryt pokonał Manchester City 3:2 (0:0) i to „Królewscy” będą liderem po 1. kolejce. Borussia uplasuje się tuż za mistrzami Hiszpanii.