Szachtar Donieck zremisował u siebie z Borussią Dortmund 2:2 (1:1) w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. W barwach mistrzów Niemiec zagrali Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i Robert Lewandowski, który strzelił jedną z bramek.

Trójka reprezentantów Polski wyszła w podstawowym składzie gości. Od początku spotkania bardzo aktywny był Błaszczykowski, który w pierwszych piętnastu minutach trzykrotnie oddawał strzał na bramkę Andriya Pyatova, jednak ani razu piłka nie zmierzała w światło bramki.

Bardziej skuteczny był obrońca Szachtara, Darijo Srna. Chorwat w 31. minucie popisał się perfekcyjnym strzałem z rzutu wolnego i wyprowadził Ukraińców na prowadzenie. Roman Weidenfeller nie miał szans na skuteczną interwencję.

Goście wyrównali już dziesięć minut później. Z prawego skrzydła doskonale do Lewandowskiego dośrodkował Mario Götze, a ten w szczęśliwych okolicznościach ograł dwóch defensorów gospodarzy i pewnym strzałem trafił do siatki. To piąta bramka polskiego napastnika w tym sezonie Ligi Mistrzów.

Druga część meczu nie obfitowała w tak dużą ilość sytuacji podbramkowych jak pierwsza połowa. W 68. minucie ponownie na prowadzenie wyszedł jednak Szachtar. Długiego podania od Yaroslava Rakitskiya nie przeciął Mats Hummels, piłka trafiła do Douglasa Costy, a ten w świetnym stylu pokonał Weidenfellera.

Goście nie zamierzali przegrać tego spotkania i ich starania przyniosły efekt w 87. minucie. Z rzutu rożnego wprost na głowę Matsa Hummelsa dośrodkował Marcel Schmelzer, a reprezentant Niemiec mocnym strzałem wyrównał stan rywalizacji.

Więcej goli już nie padło i Borussia wywiozła z trudnego terenu wynik, który stawia ich w roli faworyta przed rewanżem w Dortmundzie. Lewandowski i Piszczek grali do końca spotkania, natomiast Błaszczykowski opuścił boisko w 80. minucie, kiedy zmienił go Moritz Leitner.