W jedenastce weekendu Polaków zostali wybrani piłkarze, którzy zagrali w meczach swoich drużyn na obczyźnie. Do podstawowej „11-tki” trafili zawodnicy którzy kolejno: zagrali pełny mecz, ich drużyna wygrała swoje spotkanie, zostali dobrze ocenieni przez dziennikarzy i ekspertów. Dodatkowo w przypadku linii defensywy decydowało o zachowaniu czystego konta dla swoich klubów, a w przypadku ofensywy zaliczyli asystę lub bramkę. W tym rankingu wybrani zostali zawodnicy do systemu 1-5-3-2. 

Bramkarze:

Jedynym polskim bramkarzem grającym za granicą, który zachował czyste konto, a jego drużyna wygrała swój mecz był Filip Bednarek (De Graafschap). Nie dał się pokonać drużynie Jong AZ (1:0).

Również Krzysztof Kamiński (Jubilo Iwata) zachował czyste konto przeciwko Kashima, a mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Bartosz Białkowski (Ipswich), może cieszyć się ze zwycięstwa przeciwko Nottingham Forest, jednak dwie stracone bramki, pochwały mu nie dają (4:2). Także dwukrotnie do bramki sięgał Bartłomiej Żynel (Liefering), lecz przeciwko Wattens, jego koledzy z pola strzelili tylko dwie bramki i mecz zakończył się remisem 2:2. Remisem 1:1 zakończył się mecz Gerarda Bieszczada (MFK Zemplin Michalovce) przeciwko Ruzomberokiem. Reszta bramkarzy nie miała tyle szczęścia i ich drużyny przegrały swoje mecze. W lidze cypryjskiej drużyna Patryka Procka (Achnas) przegrała z Alki Oroklini 1:2. W lidze holenderskiej Cordoba z Pawłem Kieszkiem w bramce przegrała 1:3 z Huescą. Natomiast w angielskiej Championship Swansea z Łukaszem Fabiańskim uległa Stoke City 1:2, a Polak był jednym z najsłabszych zawodników tego meczu.

Obrońcy:

Do podstawowej jedenastki weekendu wraca Kamil Glik (AS Monaco), który skutecznie przerywał ataki rywali i nie dopuścił przeciwnika do strzelenia gola. Jego drużyna wygrała u siebie z Angers 1:0. Wojciech Golla (Nijmegen) to kolejny reprezentant, który zamurował dostęp do oddania skutecznego strzału, a jego koledzy wbili Dordrecht aż sześć bramek. Jakub Rzeźniczak (Karabach) również w defensywie był bezbłędny, dzięki czemu jego drużyna skromnie wygrała 1:0 z Neftci Baku. Do grona obrońców tego zestawienia trafiają również Paweł Dawidowicz i Przemysław Szymiński, których drużyna Palermo w dość spokojnym meczu zremisowało bezbramkowo z Venezia. Wszyscy wymienieni defensorzy rozegrali 90 minut w swoich klubach.

Niestety zabrakło miejsca dla Dawida Szymonowicz (Zlate Moravce). Rozegrał dobre zawody, chodź w dość słabej lidze. Jego drużyna wygrała z Senica 3:0. Ten weekend wymazać z pamięci na pewno będzie chciał Bartosz Bereszyński (Sampdoria), co prawda zagrał najlepiej w swojej drużynie, ale to nie pomogło przeciwko Lazio (1:2). Maciej Wilusz (FK Rostów) raczej też nie będzie rozpamiętywał przegranego 1:2 meczu przeciwko Dynamo Moskwa. Poli Iasi wygrało z drużyną Piotra Polczaka (Astra) 1:0, a Polak rozegrał 71 minut spotkania, natomiast Piotr Jaroszyński (Chievo) pojawił się dopiero w 87. minucie, a jego drużyna przegrała z Interem Mediolan 0:5.

Pomocnicy:

Wielki popis w miniony weekend dała drużyna Dynama Kijów, która wygrała z Mariupolem aż 5:1. Dobre 90 minut spotkania rozegrał Tomasz Kędziora w drużynie mistrza Ukrainy.

Do pełni sił wrócił Adrian Mierzejewski (Sydney FC), który jest liderem w swoim klubie. Tym razem pomógł drużynie wygrać 1:0 z Adelaide United i utrzymać pierwsze miejsce w lidze australijskiej. Radosław Murawski (Palermo) „załapał” się do jedenastki Polaków weekendu, z powodu słabej postawy innych pomocników. Chodź trzeba przyznać, że z zadań defensywnych wywiązał się przyzwoicie (bezbramkowy remis przeciwko Venezia). Paweł Olkowski (FC Koeln) wystąpił w nietypowej dla niego pozycji prawego pomocnika i chociaż grał cały mecz przeciwko Schalke 04 Gelsenkirchen (2:2) został oceniony poniżej przeciętnej. Dobry mecz rozegrał natomiast Paweł Wszołek (QPR), lecz jego koledzy nie spisali się równie dobrze i przeciwko Preston odnieśli porażkę 1:0. Marcin Budziński (Melbourne City) zagrał tylko pierwszą połowę w wygranym meczu 2:1 przeciwko Newcastle Jets. Dłużej od niego grał Janusz Gol (60 minut), ale jego drużyna przegrała z Ufa 0:3. W podobnym wymiarze czasowym wystąpił Waldemar Sobota (St. Pauli), ale porażka 0:5 z Arminia Bielefeld musi szybko zostać wymazana z pamięci. Od pierwszej minuty wystąpił również Tomasz Kupisz (Cesena) i w zremisowanym meczu 3:3 przeciwko Frosinone zaliczył asystę, ale już w 33. minucie otrzymał czerwoną kartkę i musiał opuścić boisko. Zmiennikami w swoich zespołach byli: Piotr Zieliński (Napoli) w przegranym meczu z Juventusem 0:1, Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad), który zastąpił strzelca dwóch bramek Marcelinho (wygrana 2:0 z Dunav Ruse) i Kamil Grosicki (Hull City) w zremisowanym meczu z Sheffield Wednesday 2:2.

Napastnicy:

Kolejną bramkę w Bayernie Monachium zdobył Robert Lewandowski. Wprawdzie strzelił dwie, ale jedną z nich mu nie zaliczyli po obejrzeniu powtórki wideo (system VAR). Drużyna „Lewego” wygrała z Hannoverem 3:1. Kapitan reprezentacji Polski po 14 kolejkach jest liderem strzelców Bundesligi z dorobkiem 14 bramek. Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) powrócił do podstawowego składu w swojej drużynie, jednak dalej ma problemy z umieszczeniem piłki w siatce. Drużyna Polaka wygrał 2:1 z Lokeren.

Na ławkę zasiada Jakub Więzik, który był podstawowym wyborem trenera Tatran Preszów. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, a Polak zagrał 84 minuty spotkania. Tylko zmiennikiem w swoim zespole był Artur Sobiech (Darmstadt),a jego drużyna przegrała z Regensburgiem 0:1. Również Dawid Kownacki spotkanie rozpoczął na ławce. Wszedł na boisko w 70. minucie, a Sampdoria przegrała 1:2 z Lazio. Piotr Parzyszek (PEC Zwolle) wszedł na ostatnie dziesięć minut spotkania. Przeciwko FC Utrecht drużyna Polaka zremisowała 1:1.

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.