Roda JC Kerkarade przegrała w 12. kolejce Eredivisie z Feyenoordem Rotterdam 2:5 (2:3). Od pierwszych minut zagrał Filip Kurto. Polak mimo pięciu przepuszczonych goli dobrze się spisał, a w drugiej połowie obronił rzut karny.

Na ławce zawody rozpoczęło dwóch Polaków z Rody – Mikołaj Lebedyński oraz Mateusz Prus. Już jedna z pierwszych akcji meczu okazała się zabójcza dla klubu naszych rodaków. Pięknym uderzeniem z 16 metrów popisał się Graziano Pellè. Jedenaści minut później przyszło wyrównanie. Po dośrodkowaniu Amina Affane piłkę głową do siatki skierował Sanharib Malki.

W 25. minucie gospodarze wponownie wyszli na prowadzenie. Drugie trafienie zaliczył Pellè. Lepiej w tej sytuacji zachwać się mógł polski golkiper, który niepewnie wyszedł z bramki i dał się uprzedzić 27-letniemu Włochowi. Dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy gola dołożył jeszcze Lex Immers. Akcja bramkowa była niemalże kopią sytuacji z 25. minuty. Kontaktowe trafienie dla Rody zaliczył w 40. minucie Bart Biemans.

Kilka minut po zmianie stron na czystą pozycję wybiegł Ruben Schaken. Powstrzymać próbował go Kurto, jednak Holender minął Polaka. Sytuację chciał uratować strzelec drugiego gola dla gości, lecz zrobił to tak nieudolnie, że sędzia podyktował rzut karny, a Belgowi pokazał czerwoną kartkę. Do futbolówki podszedł Immers. Uderzył on jednak na tyle słabo, że były zawodnik Wisły Kraków wybronił nogami, a następnie nie przepuścił także dobitki.

Mimo dobrej postawy Filipa Kurto, „Górnicy” stracili jeszcze dwie bramki. W 54. minucie trafił Jordy Clasie, a w 73. (ze spalonego) Daryl Janmaat. Polacy siedzący na ławce nie pojawili się na murawie.

„Duma Południa” spisuje się bardzo słabo i jest tuż nad strefą spadkową (10 punktów). Feyenoord ma 21 „oczek” i jest piąty.