Wygrana, dwa remisy i porażka. To bilans pierwszych meczów w IV rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów klubów, które mają w swoich kadrach polskich piłkarzy. Na boisku oglądaliśmy dwóch naszych rodaków: Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Szukałę.

Łukasz ZałuskaŁukasz Załuska (Celtic Glasgow)
W pierwszym spotkaniu, w którym mógł wystąpić Polak, doszło do wielkiej sensacji. Skazywany na wysoką porażkę kazachski Szachtior Karaganda pokonał u siebie szkocki Celtic Glasgow 2:0 (1:0). Kompromitację swojego zespołu z ławki rezerwowych obserwował Łukasz Załuska.

Gospodarze skupili się na zabezpieczaniu dostępu do własnej bramki i wyprowadzaniu szybkich kontr. Ich taktyka przyniosła efekty i już w 12. minucie Szachtior na prowadzenie wyprowadził Andrei Finonchenko. Wynik meczu w 77. minucie ustalił Sergei Khizhnichenko, zapewniając swojej drużynie niezłą zaliczkę przed rewanżem w Szkocji.

Eliminacje do Ligi Mistrzów – IV runda (1. mecz)
Szachtior Karaganda – Celtic Glasgow 2:0 (1:0)
Finonchenko 12, Khizhnichenko 77

Sędzia: Pavel Kralovec (Czechy)
Widzów: 20000

Żółte kartki: Mouyokolo (Celtic)

—————————————————————————————————————

Przemysław TytońPrzemysław Tytoń (Steaua Bukareszt)
W drugim wtorkowym meczu zespół Przemysława Tytonia PSV Eindhoven podejmował u siebie AC Milan. Polski bramkarz, podobnie jak Załuska, także obserwował z ławki rezerwowych grę swoich kolegów, którzy zremisowali z włoskim gigantem 1:1 (0:1).

Konkurent byłego gracza Rody Kerkrade, Jeroen Zoet skapitulował w 15. minucie, kiedy podanie Ignazio Abate na gola zamienił Stephan El Shaarawy. Gospodarze nie zamierzali odpuszczać wyżej notowanemu rywalowi i w 61. minucie udało im się doprowadzić do wyrównania za sprawą trafienia Tima Matavža.

PSV Eindhoven – AC Milan 1:1 (0:1)
Matavž 61 – El Shaarawy 15

Sędzia: Cuneyt Çakur (Turcja)
Widzów: 5000

Żółte kartki: Maher – Muntari, Boateng, Balotelli

Wojciech SzczęsnyŁukasz FabiańskiWojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn)
W środę w końcu doczekaliśmy się występów polskich piłkarzy. Jako pierwsi na boisko wyszli zawodnicy Arsenalu Londyn z Wojciechem Szczęsnym w bramce, którzy pokonali na wyjeździe Fenerbahce Stambuł 3:0 (0:0). 90 minut na ławce „Kanonierów” przesiedział Łukasz Fabiański.

Goście od początkowych minut dominowali na boisku, jednak swojej przewagi nie potrafili udokumentować w pierwszej połowie. Udało im się to na początku drugiej, kiedy w 51. minucie, po podaniu Theo Walcotta, Volkana Demirela pokonał Kieran Gibbs. Trzy minuty później po starciu z Moussą Sow ucierpiał Szczęsny i konieczna była pomoc medyczna. Po krótkiej przerwie Polak wrócił jednak do gry.

W 64. minucie padł drugi gol dla Anglików, a jego autorem był Aaron Ramsey. Minutę później po raz pierwszy musiał interweniować polski bramkarz, który sparował na rzut rożny strzał Sowa. W 75. minucie Szczęsny został z kolei ukarany żółtą kartką za opóźnianie gry. Dwie minuty po tym wydarzeniu Walcott był faulowany przez Michala Kadleca i sędzia podyktował „jedenastkę”, którą skutecznie wykorzystał Oliver Giroud.

Czeski obrońca starał się zrekompensować w 83. minucie, kiedy oddał groźny strzał na bramkę strzeżoną przez reprezentanta Polski, ale ten skutecznie interweniował. Pięć minut później Szczęsny w świetnym stylu poradził sobie także z uderzeniem Emmanuela Emenike. Więcej goli już nie padło i „Kanonierzy” niemal na pewno zapewnili sobie awans do fazy grupowej.

Fenerbahce Stambuł – Arsenal Londyn 0:3 (0:0)
Gibbs 51, Ramsey 64, Giroud 77

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy)

Żółte kartki: Bruno Alves, Kadlec, Webó – Szczęsny

Grzegorz SandomierskiGrzegorz Sandomierski (Dinamo Zagrzeb)
W drugim środowym meczu Dinamo Zagreb przegrało u siebie z Austrią Wiedeń 0:2 (0:0). W barwach chorwackiego zespołu 90 minut na ławce rezerwowych przesiedział Grzegorz Sandomierski.

Goście objęli prowadzenie w 68. minucie po golu Marina Leovaca. Trzy minuty później Dinamo otrzymało kolejny cios, kiedy czerwoną kartką ukarany został Ante Rukavina, który pojawił się na boisko kilkanaście sekund wcześniej. Gospodarzy „dobił” kwadrans przed końcem Marko Stanković, czym niemal zapewnił Austriakom wygraną w dwumeczu.

Dinamo Zagreb – Austria Wiedeń 0:2 (0:0)
Leovac 68, Stanković 75

Sędzia: Howard Webb (Anglia)
Widzów: 21729

Żółte kartki: Pivarić, Ademi, Fernándes – Leovac, Mader
Czerwona kartka: Rukavina (71, Dinamo, za kopnięcie rywala)

Łukasz SzukałaŁukasz Szukała (Steaua Bukareszt)
W ostatnim spotkaniu mieliśmy najwięcej polskich akcentów, bowiem Steaua Bukareszt, w której na środku obrony zagrał Łukasz Szukała, podejmowała u siebie Legię Warszawa. Mecz zakończył się remisem 1:1 (0:1), który stawia „Legionistów” w świetnej sytuacji przed rewanżem.

Gospodarze zdecydowanie przeważali w pierwszej połowie i w 34. minucie objęli prowadzenie za sprawą Federico Piovaccariego. Wydawało się, że Steaua będzie dominować także w drugiej połowie, ale po przerwie na boisko wyszedł całkowicie odmieniony zespół Legii. Już osiem minut po wznowieniu gry do wyrównania doprowadził Jakub Kosecki, a polski zespół częściej zagrażał bramce rywali. Ostatecznie więcej goli już jednak nie padło. Więcej o meczu tutaj.

Szukała rozegrał pełne 90 minut, w trakcie których pokonał odległość 11007 metrów. Reprezentant Polski popełnił dwa faule – w 67. minucie na Marku Saganowskim oraz dziewiętnaście minut później na Łukaszu Broziu. Oddał także niecelny strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w 75. minucie.

Steaua Bukareszt – Legia Warszawa 1:1 (1:0)