Kluby siedmiu polskich piłkarzy rywalizowały w ostatniej rundzie eliminacji do Ligi Europy. Do fazy grupowej europejskich rozgrywek awansowały tylko zespoły Adriana Mierzejewskiego, Rafała Wolskiego i Damiena Perquisa.

Adrian MierzejewskiAdrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulübü)
Jako pierwszy z Polaków na boisku zaprezentował się Adrian Mierzejewski, którego Trabzonspor Kulübü pewnie pokonał u siebie albański FK Kukësi 3:1 (1:1) i awansował do fazy grupowej „europejskiej II ligi”.

Goście niespodziewanie objęli prowadzenie w 11. minucie za sprawą trafienia Lazara Popovicia. W dalszej części meczu nie było już niespodzianek i bramki strzelali tylko gospodarze. Dwa gole strzelił Paulo Henrique (w 14. i 64. minucie), a jednego dołożył w 54. minucie Florent Malouda. Więcej o tym spotkaniu tutaj.

Mierzejewski, który grał do 77. minuty, zaliczył asystę przy drugim trafieniu Brazylijczyka. Reprezentant Polski sam dwukrotnie miał szansę na zdobycie bramki. W 44. minucie z jego strzałem poradził sobie jednak bramkarz, a w 57. minucie spudłował. 26-latek wywalczył także dwa rzutu wolne – w 32. i 70. minucie.

Eliminacje do Ligi Europy – IV runda (rewanż)
Trabzonspor Kulübü – FK Kukësi 3:1 (1:1)

—————————————————————————————————————

Piotr ZielińskiPiotr Zieliński (Udinese Calcio)
W drugim spotkaniu Slovan Liberec podejmował u siebie Udinese Calcio, w którego kadrze tym razem zabrakło Piotra Zielińskiego. Mecz zakończył się remisem 1:1 (1:1), który promował awansem czeską drużynę.

Po niespodziewanej porażce u siebie 1:3, Włosi musieli zaprezentować się lepiej w rewanżu i odnieść co najmniej dwubramkowe zwycięstwo. Ich plany skomplikował jednak Dzon Delarge, który w 23. minucie wyprowadził gospodarzy na prowadzenie.

Udinese rzuciło się do ataku i w efekcie w 42. minucie do wyrównania doprowadził Andrea Lazzari. W drugiej połowie przyjezdni także groźnie atakowali, jednak w wielu przypadkach brakowało zakończenia akcji strzałem. W efekcie nie padło już więcej goli.

Włochom w odrabianiu strat z pewnością nie pomogło usunięcie z boiska Roberto Pereyry w 71. minucie. Argentyńczyk zobaczył drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę i przez ostatnie 20 minut jego drużyna grała w osłabieniu.

Slovan Liberec – Udinese Calcio 1:1 (1:1)
Delarge 23 – Lazzari 42

Sędzia: Anastasios Sidiropoulos (Grecja)
Widzów: 9700

Żółte kartki: Fleisman, Rybalka, Šural – Basta, Pereyra
Czerwona kartka: Pereyra (71, Udinese, za drugą żółtą)

Pierwszy mecz: 3:1
Awans: Slovan Liberec

Jarosław FojutJarosław Fojut (Tromsø IF)
W kolejnym meczu turecki Besiktas Stambuł pokonał u siebie norweskie Tromsø IF 2:0 (0:0) i zwyciężył w dwumeczu 3:1. W drużynie gości wystąpił Jarosław Fojut, który rozegrał 90 minut na środku obrony pokonanych.

W pierwszej połowie mecz był toczony w wolnym tempie i kibice nie mogli narzekać na nadmiar emocji. Oba zespoły nie stworzyły sobie dogodnych sytuacji i piłkarze schodzili na przerwę przy wyniku bezbramkowym. Taki rezultat zapewniał gospodarzom awans do fazy grupowej, jednak ci nie zamierzali grać na remis.

W 52. minucie Besiktas na prowadzenie wyprowadził Hugo Almeida, który wykorzystał dobre zagranie Manuela Fernandesa. Już trzy minuty później padł drugi, jak się później okazało, ostatni gol w tym meczu. Jego autorem był rezerwowy Oguzhan Özyakup. W 58. minucie jedyny faul w tym spotkaniu popełnił Fojut, który nieprzepisowo zatrzymywał Tolgę Zengina.

Występ 25-letniego defensora nie był jedynym polskim akcentem tego pojedynku. Spotkanie sędziował bowiem Marcin Borski, któremu na liniach asystowali Rafał Rostkowski i Sebastian Mucha. Arbitrem technicznym był Daniel Stefański.

Awans: Besiktas Stambuł

Paweł WojciechowskiPaweł Wojciechowski (FK Mińsk)
W kapitalnej formie są piłkarze Standardu Liege, którzy pokonali u siebie FK Mińsk 3:1 (3:1). Belgijski zespół odniósł zwycięstwa we wszystkich 11 meczach rozegranych w nowym sezonie. W barwach Białorusinów zabrakło oczywiście leczącego kontuzję Pawła Wojciechowskiego.

Wszystkie cztery bramki padły w pierwszej połowie. Już w 3. minucie wynik spotkania otworzył skrzydłowy gospodarzy Paul M’Poku. Trzy minuty później na 2:0 podwyższył Igor de Camargo. W 8. minucie kontaktowe trafienie dla przyjezdnych zaliczył Vitaliy Kibuk.

FK nie poszło jednak za ciosem i w 35. minucie straciło trzeciego gola, którego autorem był Geofrey Mujangi Bia. Standard zwyciężył w dwumeczu 5:1 i pokazał, że w fazie grupowej będzie jednym z kandydatów do awansu do fazy pucharowej.

Standard Liege – FK Mińsk 3:1 (3:1)
M’Poku 3, de Camargo 6, Mujangi Bia 35 – Kibuk 8

Sędzia: Simon Evans (Walia)
Widzów: 22000

Żółte kartki: M’Poku – Begunov, Gorbushin

Awans: Standard Liege

Kamil BilińskiKamil Biliński (Žalgiris Wilno)
Ostatnim Polakiem, który wybiegł dzisiaj na boisko był Kamil Biliński, którego Žalgiris Wilno podejmował u siebie Red Bull Salzburg. Podopieczni Marka Zuba przegrali 0:2 (0:0), a w dwumeczu zostali rozgromieni aż 0:7.

Mimo wysokiej zaliczki z pierwszego meczu, Austriacy nie zamierzali traktować rewanżu ulgowo. Goście przeważali od początkowych minut i tylko dzięki dobrej postawie bramkarza Žalgirisu Armantasa Vitkauskasa, wynik bezbramkowy utrzymywał się aż do 60. minuty.

Wtedy właśnie graczy z Salzburga na prowadzenie wyprowadził Kevin Kampl, który skutecznie wykończył podanie od Soriano. Czternaście minut później rezultat spotkania ustalił Marco Meilinger.

Podobnie jak w pierwszym meczu, także dzisiaj swoich umiejętności nie pokazał Biliński. Polak nie oddał ani jednego strzału, a wyróżnił się tylko faulem z 25. minuty na André Ramalho. W 84. minucie opuścił plac gry, na którym zastąpił go Vaidas Šilėnas.

Žalgiris Wilno – Red Bull Salzburg 0:2 (0:0)
Kampl 60, Meilinger 74

Sędzia: Fredy Fautrel (Francja)
Widzów: 5400

Żółte kartki: Skerla – Ilsanker

Pierwszy mecz: 0:5
Awans: Red Bull Salzburg

Rafał WolskiRafał Wolski (ACF Fiorentina)
Szczęśliwie do fazy grupowej awansowali gracze ACF Fiorentiny, którzy zmierzyli się u siebie z Grasshopperem Zürich. Włosi przegrali 0:1 (0:1), jednak w dwumeczu byli lepsi dzięki zwycięstwu w pierwszym spotkaniu 2:1. Rafał Wolski ponownie znalazł się poza kadrą.

Obie drużyny skupiły się na grze w defensywie i ostrożnie przeprowadzały akcje ofensywne. W konsekwencji gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, jednak mimo to obie drużyny miały swoje szanse na zdobycie goli. Jedyna bramka padła w 41. minucie. Jej autorem był Nassim Ben Khalifa, lecz jego trafienie nie zapewniło Szwajcarom awansu.

ACF Fiorentiny – Grasshopperem Zürich 0:1 (0:1)
Ben Khalifa 41

Sędzia: Ivan Bebek (Chorwacja)
Widzów: 35000

Żółte kartki: Neto, Pasqual, Iličić, Aquilani – Pavlovic, Salatić, Abrashi, Nzuzi

Pierwszy mecz: 2:1
Awans: ACF Fiorentiny

Damien PerquisDamien Perquis (Betis Sewilla)
W ostatnim dzisiejszym spotkaniu Betis Sewilla rozgromiła u siebie FK Jablonec aż 6:0 (2:0). W wyjściowym składzie hiszpańskiego zespołu z pewnością wybiegłby Damien Perquis, jednak z powodu kontuzji ścięgna udowego musi pauzować przez miesiąc.

Festiwal strzelecki na Estadio Benito Villamarín rozpoczął w 18. minucie Rubén Castro. Dziesięć minut później było 2:0 dla gospodarzy, bowiem piłkę do własnej siatki skierował Vit Benes. W 50. minucie padł kolejny gol, a jego autorem był Javier Matilla.

Betis nie zamierzał na tym poprzestać i siedem minut później bramkę zdobył Jorge Molina. W 73. minucie trafienie zaliczył Bryan Rodríguez. Osiem minut później dzieła zniszczenia dokończył Xavi Torres, ustalając wynik dwumeczu na 8:1.

Betis Sewilla – FK Jablonec aż 6:0 (2:0)