Cztery wygrane i trzy porażki. To bilans pierwszych meczów w IV rundzie eliminacji do Ligi Europy klubów, które mają w swoich kadrach Polaków. Na boisku oglądaliśmy pięciu naszych rodaków: Perquisa, Bilińskiego, Mierzejewskiego, Fojuta i Zielińskiego.

Damien PerquisDamien Perquis (Betis Sewilla)
Jako pierwszy z polskich piłkarzy zagrał Damien Perquis, którego Betis Sewilla wygrał na wyjeździe z czeskim FK Jablonec 2:1 (1:1). 29-latek rozegrał 90 minut na środku obrony hiszpańskiego zespołu.

Mecz toczony był w szybkim tempie, a bramkarze wielokrotnie mieli szanse do zaprezentowania swoich umiejętności. Goście objęli prowadzenie w 21. minucie, kiedy na raty Michala Spita pokonał Jorge Molina. Czechom udało się wyrównać dwadzieścia dwie minuty później, a autorem bramki był Jan Kopic. Gola na wagę wygranej dla Betisu strzelił w 86. minucie Cedric Mabwati.

Reprezentant Polski przez całe zawody popełnił tylko jeden faul – w 39. minucie po jego zagraniu ucierpiał Tomas Cizek. Znacznie więcej, bo aż cztery razy, Perquis był nieprzepisowo atakowany przez rywali, a konkretniej przez byłego napastnika Legii Warszawa – Michala Hubnika.

Eliminacje do Ligi Europy – IV runda (1. mecz)
FK Jablonec – Betis Sewilla 1:2 (1:1)
Kopic 43 – Molina 21, Mabwati 86

Sędzia: Alexandru Tudor (Rumunia)

Żółte kartki: Pitak, Novák, Kopic – Mabwati

—————————————————————————————————————

Paweł WojciechowskiPaweł Wojciechowski (FK Mińsk)
W drugim spotkaniu białoruskie FK Mińsk przegrało u siebie z belgijskim Standardem Liege 0:2 (0:0). W kadrze meczowej gospodarzy zabrakło Pawła Wojciechowskiego. Polski napastnik leczy kontuzję i ma być gotowy do gry dopiero w listopadzie.

Mecz ustawiła czerwona kartka, którą już w 36. minucie został ukarany Aleksandr Sverchinski. Grający w osłabieniu gospodarze dzielnie bronili się, jednak w 57. minucie defensywę Białorusinów przechytrzył Michy Batshuayi. Wynik spotkania siedem minut przed końcem regulaminowego czasu gry ustalił Frederic Bulot.

FK Mińsk – Standard Liege 0:2 (0:0)
Batshuayi 57, Bulot 83

Sędzia: Istvan Vad (Węgry)

Żółte kartki: Sverchinski, Rnić, Kibuk – M’Poku, Batshuayi
Czerwona kartka: Sverchinski (36, FK Mińsk, za drugą żółtą)

Kamil BilińskiKamil Biliński (Žalgiris Wilno)
Drugim Polakiem, który dzisiaj zagrał był Kamil Biliński. Napastnik Žalgirisu Wilno rozegrał 90 minut w wyjazdowym meczu z Red Bull Salzburg. Prowadzony przez Marka Zuba zespół został rozgromiony w Austrii i przegrał aż 0:5 (0:3).

Katem Litwinów był Jonathan Soriano. Były zawodnik rezerw FC Barcelony trafiał do siatki trzykrotnie – w 29., 37. i 63. minucie. Po jednym trafieniu dorzucili Sadio Mané (w 40. minucie) oraz Stefan Hierländer (w 68. minucie). Więcej o tym spotkaniu tutaj.

Biliński nie miał zbyt wielu okazji do zaprezentowania swoich umiejętności. Polak nie oddał ani jednego strzału, a wyróżnił się tylko wywalczeniem faulu w 10. minucie, kiedy nieprzepisowo zatrzymywał go André Ramalho.

Red Bull Salzburg – Žalgiris Wilno 5:0 (3:0)
Soriano 29, 37, 63, Mané 40, Hierländer 68

Sędzia: Aleksandr Stavrev (Macedonia)

Żółte kartki: Skerla, Komolov (Žalgiris)

Adrian MierzejewskiAdrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulübü)
Zdecydowanie najlepszy występ z polskich piłkarzy zaliczył dzisiaj Adrian Mierzejewski. 26-letni pomocnik poprowadził swój Trabzonspor Kulübü do wyjazdowej wygranej z FK Kukësi 2:0 (1:0).

Goście od początku starali się narzucić swoje tempo rywalom, ale niżej notowany zespół z Albanii nie dawał się zdominować. W 30. minucie we własnym polu karnym ręką zagrał jednak Julian Brahja i sędzia podyktował „jedenastkę” dla Trabzonsporu, którą na gola zamienił Mierzejewski. Reprezentant Polski miałby okazję do zdobycia drugiej bramki dziesięć minut później, ale znalazł się na pozycji spalonej.

W 68. minucie 26-latek miał udział przy drugim trafieniu dla swojego zespołu. Po jego dokładnym dośrodkowaniu Paulo Henrique strzałem głową pokonał bezradnego Argenta Haliliego. Czternaście minut później Mierzejewski opuścił boisko, na którym zastąpił go Batuhan Karadeniz. Bramki z tego spotkania można zobaczyć tutaj.

FK Kukësi – Trabzonspor Kulübü 0:2 (0:1)
Mierzejewski 31 (k), Henrique 68

Sędzia: Stanislav Todorov (Bułgaria)

Żółte kartki: Smajlaj – Yumlu, Yavru, Henrique

Jarosław FojutJarosław Fojut (Tromsø IF)
W kolejnym spotkaniu doszło do sporej niespodzianki. Tromsø IF, z Jarosławem Fojutem w pierwszym składzie, podejmowało u siebie Besiktas Stambuł. Norweski zespół niespodziewanie zwyciężył 2:1 (0:1).

W 9. minucie goście wyszli na prowadzenie po golu Hugo Almeidy i wydawało się, że mecz potoczy się zgodnie z przewidywaniami. Cztery minuty po rozpoczęciu drugiej połowy sędzia podyktował jednak rzut karny, który pewnie wykorzystał Thomas Bendiksen.

W 68. minucie Tromsø zdobyło drugą bramkę, za sprawą trafienia Joshuy Pritcharda. Podrażnienie Turcy starali się doprowadzić do wyrównania, ale nie udało im się ponownie pokonać Marcusa Sahlmana.

Fojut rozegrał 90 minut na środku obrony gospodarzy. Były zawodnik Śląska Wrocław, choć musiał toczyć pojedynki m. in. ze znanym w Europie Portugalczykiem Hugo Almeidą, nie popełnił ani jednego faulu, co jest faktem wartym odnotowania.

Tromsø IF – Besiktas Stambuł 2:1 (0:1)
Bendiksen 49 (k), Pritchard 68 – Almeida 9

Sędzia: Alan Kelly (Irlandia)

Żółte kartki: Ondrášek – Gülüm, Almeida

Piotr ZielińskiPiotr Zieliński (Udinese Calcio)
Jako piąty z Polaków swoje umiejętności zaprezentował Piotr Zieliński. Pomocnik Udinese Calcio był jedynym, który wszedł na plac gry z ławki rezerwowych, jednak nie potrafił zmienić gry swojej drużyny i Włosi przegrali u siebie ze Slovanem Liberec 1:3 (1:1).

Czeski zespół skupił się na grze w defensywie, a swoich rywali starał się zaskoczyć szybkimi kontrami. Taktyka gości przynosiła efekty i w 16. minucie Slovan na prowadzenie wyprowadził Sergiy Rybalka. Rozdrażnionym graczom Udinese udało się doprowadzić do wyrównania dziewiętnaście minut później, kiedy do siatki trafił Gabriel Silva.

Cztery minuty po wznowieniu drugiej części gry Czesi ponownie zdobyli bramkę. Podanie Michaela Rabusica na gola zamienił Dzon Delarge. W 63. minucie trener gospodarzy Francesco Guidolin dokonał podwójnej zmiany i na placu gry pojawił się Zieliński, który zastąpił Giampiero Pinziego. Na nic to się jednak zdało, bowiem siedem minut przed końcem padła trzecia bramka dla gości, a jej autorem był Ondrej Kušnír.

Do polskiego piłkarza nie można mieć żadnych zarzutów, bowiem wniósł trochę ożywienia w poczynania ofensywne Udinese. Już dwie minuty po wejściu na boisko zdecydował się na strzał, jednak nie zmierzał on w światło bramki. 19-latek próbował jeszcze dwukrotnie – w 82. minucie został zablokowany, a sześć minut później strzelał obok słupka.

Udinese Calcio – Slovan Liberec 1:3 (1:1)
Silva 35 – Rybalka 16, Delarge 49, Kušnír 83

Sędzia: Tom Hagen (Norwegia)

Żółte kartki: Domizzi – Kušnír, Delarge

Rafał WolskiRafał Wolski (ACF Fiorentina)
W ostatnim meczu, w którym mógł zagrać nasz rodak, Grasshopper Zürich podejmowało u siebie ACF Fiorentinę. Grający bez Rafała Wolskiego włoski zespół zwyciężył 2:1 (1:0). Młodzieżowy reprezentant Polski nie zmieścił się w kadrze na to spotkanie.

Goście byli faworytem tego pojedynku i swoją wyższość od początku pokazywali na boisku. Już w 13. minucie Fiorentinę na prowadzenie wyprowadził Juan Cuadrado. Minutę po rozpoczęciu drugiej połowy wynik spotkania podwyższył Mario Gómez. Grasshopperowi udało się zdobyć honorową bramkę, której autorem był Anatole Ngamukol.

Grasshopper Zürich – ACF Fiorentina 1:2 (0:1)