Cztery wygrane, dwa remisy, trzy porażki. To bilans meczów w rundzie play-off eliminacji do Ligi Europy klubów, które mają w swoich kadrach polskich piłkarzy. Na boisku oglądaliśmy: Sobiecha, Celebana, Obraniaka i Tytonia.

Łukasz SzukałaŁukasz Szukała (Steaua Bukareszt)
W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Steaua Bukareszt mierzyła się na wyjeździe z Ekranasem Poniewież. W kadrze rumuńskiego klubu zabrakło niestety miejsca dla Łukasza Szukały, który nie zadebiutował jeszcze w nowym klubie.

Goście objęli prowadzenie w 36. minucie. Rzut rożny wykonał Alexandru Bourceanu. Do piłki najwyżej wyskoczył Novak Martinović i pokonał bezradnego Tadasa Kauneckasa.

W 76. minucie Marko Anđelković sfaulował przed polem karnym Raul Rusescu, za co został ukarany żółtą kartką. Do futbolówki podszedł Adrian Popa i bezpośrednim strzałem na bramkę ustalił wynik meczu na 0:2.

Liga Europy – Play off
Ekranas Poniewież – Steaua Bukareszt 0:2 (0:1)
Martinović 36, Popa 76

Sędzia: Aliaksei Kulbakov (Białoruś)

Żółte kartki: Lukša, Anđelković – Filip, Latovlevici

—————————————————————————————————————

Filip BednarekFilip Bednarek (Twente Enschede)
W drugim meczu fazy play off Ligi Europy Twente Enschede podejmowało na wyjeździe turecki Bursaspor. W meczowej osiemnastce gości nie znalazł się Filip Bednarek. Między słupkami stał Nikolay Mihaylov, a na ławce usiadł Daniel Fernandes.

W 31. minucie świetne podanie Leroya Fera zamienił na gola Nacer Chadli i wyprowadził gości na prowadzenie. Gospodarze odpowiedzieli już dziewięć minut później. Dogranie Ozana İpeka wykorzystał Pablo Batalla i wyrównał tym samym stan meczu.

Osiem minut po zmianie stron na prowadzenie wyszli piłkarze tureckiego klubu. Bramkę zdobył Stanislav Šesták. Asystował mu strzelec wyrównującego trafienia – Pablo Batalla. W 82. Minucie sytuacja wyglądała podobnie jak przy pierwszym golu Bursasporu – asystował İpek, a drugą bramkę w tym spotkaniu strzelił Batalla.

Bursaspor – Twente Enschede 3:1 (1:1)
Batalla 40, 82, Šesták 53 – Chadli 31

Sędzia: David Fernandez Borbalan (Hiszpania)

Żółte kartki: Ozturk, Batalla, Erdoğan – Fer, Verhoek

Grzegorz SandomierskiGrzegorz Sandomierski (KRC Genk)
W kolejnym spotkaniu FC Luzern, którego trenerem od trzech dni jest Ryszard Komornicki grało z KRC Genk. W ekipie gości po raz kolejny zabrakło miejsca dla Grzegorza Sandomierskiego, który nie znalazł się w kadrze na ten mecz.

Szwajcarzy objęli prowadzenie już w 7. minucie. W rzutu rożnego dośrodkował Daniel Gygax, a László Kötelesa pokonał Dimitar Rangelov. Goście odpowiedzieli już pięć minut później trafieniem Jelle Vossena. Asystował mu Thomas Buffel.

W 71. minucie podopieczni polskiego szkoleniowca zapewnili sobie zwycięstwo. Dogrywał Dario Lezcano, a na listę strzelców wpisał się Adrian Winter.

FC Luzern – KRC Genk 2:1 (1:1)
Rangelov 7, Winter 71 – Vossen 12

Sędzia:
Antonio Damato (Włochy)

Żółte kartki: Lezcano, Stahel – Vossen

Adrian MierzejewskiAdrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulübü)
Kolejnym dzisiejszym pojedynkiem było spotkanie Trabzonspor Kulübü – Videoton FC. Cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział niestety Adrian Mierzejewski.

Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Aktywniejszą drużyną byli gospodarze, którzy oddali 11 strzałów, jednak tylko jeden w światło bramki. Goście oddali ich 8, z czego połowę stanowiły uderzenia celne.

Trabzonspor Kulübü – Videoton FC 0:0

Sędzia: Euan Norris (Szkocja)

Żółte kartki: Caneira, Stopira, Tóth (wszyscy Videoton)

Artur SobiechArtur Sobiech (Hannover 96)
Najbardziej „polskim” spotkaniem była potyczka mistrza naszego kraju, Śląska Wrocław z zespołem Artura Sobiecha, Hannoverem 96. Napastnik rozpoczął mecz na ławce rezerwowych.

Niemiecka drużyna objęła prowadzenie już w 7. minucie gry. Podanie Steve’a Cherundolo zamienił na bramkę Leon Andreasen. Po 25 minutach było już 0:2. Lewą stroną szarżował Christian Pander i podał do Jana Schlaudraffa, który nie dał szans Rafałowi Gikiewiczowi.

Śląsk strzelił kontaktową bramkę w 34. minucie. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Sebastian Mila, piłkę przedłużył Sergio Pinto, a Rona-Roberta Zielera pokonał Tomasz Jodłowiec. Sześć minut później było już 1:3. Schlaudraff rozegrał klepkę z Larsem Stindlem i ten drugi zdobył bramkę.

W 54. minucie sam na sam z niemieckim golkiperem wyszedł Sylwester Patejuk i się nie pomylił. Siedem minut później do remisu doprowadził Przemysław Kaźmierczak. Było to niestety wszystko na co stać mistrzów Polski. W 75. minucie na murawie zameldował się Sobiech.

Osiem minut przed końcem regulaminowego czasu gry nie najlepiej zachował się bramkarz Śląska. Nie zdołał on obronić strzału Leona Andreasena z około 30 metrów i futbolówka wpadła do siatki. Gwóźdź do trumny polskiego klubu wbił w 85. minucie Manuel Schmiedebach. Asystował mu Artur Sobiech.

Śląsk Wrocław – Hannover 96 3:5 (1:3)
Jodłowiec 34, Patejuk 54, Kaźmierczak 61 – Andreasen 7, 81, Schlaudraff 25, Stindl 40, Schmiedebach 85

Sędzia: Paolo Tagliavento (Włochy)

Żółte kartki: Elsner, Jodłowiec, Voskamp – Haggui, Huszti, Stindl

Piotr CelebanPiotr Celeban (FC Vaslui)
Ciekawym spotkaniem był pojedynek FC Vaslui z Interem Mediolan. W podstawowym składzie gospodarzy wybiegł Piotr Celeban.

Włosi od początku zaczęli atakować. Ich ofensywa przyniosła skutki w 23. minucie, kiedy to gola, po rzucie rożnym wykonywanym przez Wesleya Sneijdera strzelił Esteban Cambiasso.

W 73. Minucie ponownie asystował Holender, a bramkę zdobył Rodrigo Palacio. Chwilę po tym trafieniu z murawy zszedł niewidoczny w tym spotkaniu Celeban. Jego miejsce zajął Cauê.

FC Vaslui – Inter Mediolan 0:2 (0:1)
Cambiasso 23, Palacio 73

Sędzia: Bas Nijhuis (Holandia)

Żółte kartki: Maicon, Coutinho (Inter)

Dariusz DudkaDariusz Dudka (Levante UD)
Szansy debiutu nie otrzymał niestety w dniu dzisiejszym Dariusz Dudka. Nie znalazł się on w meczowej osiemnastce Levante UD na mecz z Motherwell FC.

Pierwsza bramka padła w 42. minucie. Podanie Christiana Lella wykorzystał Juanlu Gómez i wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. W 62. minucie kolejne świetne dogranie Lella zamienił na gola Nabil El Zhar.

Kwadrans później gospodarze musieli kończyć spotkanie w dziesiątkę. Czerwoną kartkę za faul na Theofanisie Gekasie ujrzał Schaun Hutchinson.

Motherwell FC – Levante UD 0:2 (0:1)
Gómez 42, El Zhar 62

Sędzia: Antti Munukka (Finlandia)

Żółte kartki: Lasley, Hateley – Míchel, El Zhar, Ballesteros
Czerwona kartka: Hutchinson (77, Motherwell)

Ludovic ObraniakLudovic Obraniak (Girondins Bordeaux)
W kolejnym dzisiejszym meczu grał Ludovic Obraniak. Polak grał w pełnym wymiarze czasowym w spotkaniu Crvena Zvezda Belgrad – Girondins Bordeaux.

Już w 9. minucie pomocnik miał dobrą okazję do strzelenia gola, jednak sędzia wcześniej odgwizdał pozycję spaloną. Po 29 minutach Obraniak oddał pierwszy strzał. Jednak uderzenie z rzutu wolnego było niecelne.

Cztery minuty przed końcem spotkania oddał kolejny strzał. Niestety również nie zmierzający w światło bramki. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Polak jak zwykle wykonywał wszystkie stałe fragmenty gry swojej drużyny, po których jego koledzy dochodzili do sytuacji strzeleckich. Popełnił również dwa faule i tyle samo razy był nieprzepisowo zatrzymywany.

Crvena Zvezda Belgrad – Girondins Bordeaux 0:0

Sędzia: Alberto Undiano Mallenco (Hiszpania)

Żółte kartki: Jovanović, Milivojević – Sané

Przemysław TytońPrzemysław Tytoń (PSV Eindhoven)
W ostatnim spotkaniu, w którym wystąpił polski piłkarz, czarnogórska Zeta Golubovci podejmowała holenderski PSV Eindhoven, w którego bramce cały mecz rozegrał Przemysław Tytoń.

Będący zdecydowanym faworyrem goście objęli prowadzenie już w 2. minucie spotkania, kiedy Driesa Mertensa, do siatki trafił Ola Toivonen. Mimo kilku dogodnych okazji, podopiecznym Dicka Advocaata nie udało się zdobyć więcej goli w pierwszej połowie.

W drugiej części gry piłkarze PSV byli zdecydowanie bardziej skuteczni. W 74. minucie Milosa Bulatovicia pokonał Tim Matavž. Trzy minuty później było już 0:3 dla gości, kiedy ładnym strzałem popisał się Kevin Strootman.

W 83. minucie spotkania padł kolejny gol dla przyjezdnych. Strzelec drugiej bramki, Matavž, zagrał do Jeremaina Lensa, a ten nie dał szans Bulatoviciowi. W 90. minucie wynik spotkania ustalił Mark van Bommel.

Przemysław Tytoń nie miał co prawda tyle pracy co jego vis-a-vis, ale skutecznie interweniował przy trzech strzałach gospodarzy: w 6. minucie Borisa Došljaka, trzy minuty później Gorana Burzanovicia oraz w 31. minucie Aleksandara Boljevicia.

Zeta Golubovci – PSV Eindhoven 0:5 (0:1)