Trzy wygrane i trzy porażki. To bilans rewanżowych meczów w III rundzie eliminacji do Ligi Europy klubów, które mają w swoich kadrach Polaków. Na boisku oglądaliśmy 4 naszych rodaków: Cierzniaka, Nowaka, Małeckiego oraz Sobiecha.

Grzegorz SandomierskiGrzegorz Sandomierski (KRC Genk)
W pierwszym dzisiejszym meczu KRC Genk podejmował na wyjeździe kazachskie FK Aktöbe. W składzie gości ponownie zabrakło Grzegorza Sandomierskiego. Polak miał duże szanse na zajęcie miejsca na ławce rezerwowych, lecz jego klub sprowadził dwa dni temu kolejnego bramkarza. Jest nim, mierzący ponad dwa metry wzrostu Kristof Van Hout.

To właśnie Belg usiadł w tym meczu na ławce. Między słupkami grał słaby w ostatnim czasie, László Köteles. W 31. minucie na prowadzenie wyszli niespodziewanie gospodarze. Węgierskiego golkipera pokonał Emil Kenzhisariev.

Pięć minut później wyrównał jednak Christian Benteke. Zwycięstwo gościom zapenił w 53. minucie Thomas Buffel. W doliczonym czasie gry czerwoną kartką został ukarany pomocnik FK Aktöbe, Anton Zemlianukhin.

Liga Europy – III runda eliminacji (rewanż)
FK Aktöbe Lento – KRC Genk 1:2 (1:1)
Kenzhisariev 31 – Benteke 36, Buffel 53

Sędzia: Cyril Zimmermann (Szwajcaria)

Żółte kartki: Primus – Fernández
Czerwona kartka: Zemlianukhin (90+1, Aktöbe)

Pierwszy mecz: 2:1 dla Genk
Awans: KRC Genk

—————————————————————————————————————

Radosław CierzniakRadosław Cierzniak (Dundee United)
W drugim spotkaniu Dynamo Moskwa podejmowało Dundee United z Radosławem Cierzniakiem w bramce. Przed tygodniem, dzięki m. in. fantastycznej postawie polskiego bramkarza, był remis 2:2. Mało brakowało, aby Szkoci odnieśli nawet zwycięstwo, ale w doliczonym czasie gry, do wyrównania doprowadził Aleksandr Kokorin.

W rewanżu Rosjanie nie pozostawili swoim rywalom złudzeń i już w 2. minucie objęli prowadzenie po golu Igora Semshova. W 23. minucie padła kolejna bramka dla gospodarzy, a jej zdobywcą był Aleksandr Kokorin. Siedem minut później Cierzniak zaliczył pierwszą skuteczną interwencję, broniąc strzał Kokorina.

W 32. minucie Polak fantastycznie poradził sobie także z próbą Kevina Kuranyi’ego oraz pięć minut później, ze strzałem Zvjezdana Misimovicia. W 40. minucie Polak skapitulował po raz trzeci, kiedy ponownie pokonał go Kokorin. Przed przerwą swoją okazję mieli także goście, lecz uderzenie Briana McLeana obronił Roman Berezovski.

Dziesięć minut po wznowieniu drugiej części gry, Cierzniaka ponownie starał się zaskoczyć Kuranyi, ale golkiper gości spisał się bez zarzutu. Polak był górą w pojedynku z niemieckim napastnikiem także w 73. minucie. Dwie minuty później obronił także strzał Semshova, a w 80. minucie, Aleksandra Sapety.

Wprowadzony w 64. minucie zawodnik, zdołał jednak zaskoczyć Cierzniaka w 83. minucie. Swoją drugą asystę w tym meczu zaliczył Kokorin. Minutę przed zakończeniem regulaminowego czasu gry, wynik spotkania na 5:0 ustalił Sapeta.

Dynamo całkowicie dominowało na boisku i tylko dzięki dobrej grze polskiego bramkarza, Dundee United nie straciło więcej bramek. Rosjanie oddali aż 26 strzałów, z czego 12 zmierzało w światło bramki. Dla porównania, goście strzelali 8 razy, ale tylko dwa celnie.

Awans: Dynamo Moskwa

Filip BednarekFilip Bednarek (Twente Enschede)
W kolejnym meczu Mladá Boleslav podejmowała Twente Enschede, w którego kadrze meczowej znalazł się Filip Bednarek. Polski bramkarz nie pojawił się jednak na placu gry i przesiedział 90 minut na ławce rezerwowych.

Faworytem dzisiejszego spotkania byli Holendrzy, który w poprzednim meczu wygrali 2:0. Niespodzianki nie było i już w 9. minucie gości na prowadzenie wyprowadził Nacer Chadli. Asystę przy tym trafieniu zaliczył Leroy Fer.

W 31. minucie nastąpiła zmiana rol i po podaniu Chadliego, do siatki trafił Fer. Co ciekawe ta dwójka, trafiała do siatki także w pierwszym spotkaniu. W toczonym w bardzo wolnym tempie meczu nie padło już więcej bramek i do kolejnej rundy awansowało Twente.

Mladá Boleslav – Twente Enschede 0:2 (0:2)
Chadli 9, Fer 31

Sędzia: Maxim Layushkin (Rosja)

Żółte kartki: Johana, Mareš, Sivric, Ondrejka – Schilder

Pierwszy mecz: 2:0 dla Twente
Awans: Twente Enschede

Artur SobiechArtur Sobiech (Hannover 96)
Kolejnym dzisiejszym pojedynkiem było spotkanie Hannover 96 – St Patrick’s Athletic. W ekipie gości na ławce usiadł Artur Sobiech. W 32. minucie sędzia podyktował rzut wolny dla gospodarzy. Do piłki podszedł Szabolcs Huszti, który dośrodkował piłkę idealnie do swojego klubowego kolegi, Karima Haggui’ego. Tunezyjczyk bez problemu pokonał Brendana Clarke’a.

Bardzo słaby mecz w barwach niemieckiego klubu rozgrywał Didier Ya Konan, więc trener Mirko Slomka postanowił zdjąć go z boiska. Miejsce 28-latka zajął Artur Sobiech. Dwie minuty po zmianie stron padł kolejny gol. Tym razem na listę strzelców wpisał się Mario Eggimann.

W 56. Minucie dobrze na bramkę Irlandczyków strzelał Sobiech, ale uderzenie Polaka z trudem obronił Clarke. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0, co dało Hannoverowi pewny awans.

Hannover 96 – St Patrick’s Athletic 2:0 (1:0)
Haggoui 32, Eggimann 47

Sędzia: Anar Salmanov (Azerbejdżan)

Żółte kartki: Chambers, Flood (St Patrick’s)

Pierwszy mecz: 3:0 dla Hannoveru
Awans: Hannover 96

Patryk MałeckiPatryk Małecki (Eskişehirspor Kulübü)
W przedostatniej dzisiejszej potyczce Eskişehirspor podejmował na wyjeździe Olympique Marsylia. Patryk Małecki rozpoczął to spotkanie na ławce rezerwowych. W odróżnieniu do meczu sprzed tygodnia, zakończonego remisem 1:1, to widowisko było bardzo jednostronne.

Pierwsza bramka padła już w 7. minucie. Z trafienia cieszył się André Ayew. Prawie pół godziny później podanie Mathieu Valbueny zamienił na bramkę André-Pierre Gignac. Po przerwie na murawie zameldował się Małecki, który zmienił Erkana Zengina.

W 63. minucie „Mały” oddał celny strzał, jednak za słaby, by pokonać doświadczonego Steve’a Mandandę. Trzy minuty później dzieła zniszczenia dokonał ponownie André Ayew. W 73. I 75. minucie żółtymi kartkami ukarany został Benoît Cheyrou i musiał on przedwcześnie opuścić plac gry.

Mimo dobrego meczu u siebie Eskişehirspor poległ na wyjeździe aż 0:3 i odpadł w III rundzie eliminacji Ligi Europy.

Olympique Marsylia – Eskişehirspor Kulübü 3:0 (2:0)
Ayew 7, 66, Gignac 36

Sędzia: Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia)

Żółte kartki: Cheyrou – Gucer, Potuk
Czerwona kartka: Cheyrou (75, Olympique)

Pierwszy mecz: 1:1
Awans: Olympique Marsylia

Tomasz NowakTomasz Nowak (FK Homel)
W ostatnim dzisiejszym meczu, w którym na boisku mogliśmy oglądać polskiego piłkarza, było spotkanie pomiędzy Liverpoolem FC, a FK Homel, w którego podstawowym składzie, wybiegł Tomasz Nowak.

Przed tygodniem Białorusi niespodziewanie dominowali na boisku, jednak nie zdołali udokumentować swojej znacznej przewagi. „The Reds” wykorzystali za to jedną z nielicznych okazji i wrócili do Anglii z jednobramkową zaliczką.

Rozgrywany na Anfield Road mecz miał zupełnie inny przebieg, w porównaniu do tego sprzed tygodnia. Liverpool od początku chciał zaznaczył swoją przewagę i już w 21. minucie, wyszedł na prowadzenie po golu Fabio Boriniego.

W 38. minucie na strzał zdecydował się grający na prawym skrzydle Homela, Tomasz Nowak, jednak jego próba została zablokowana przez obrońców gospodarzy. Trzy minuty później Anglicy zdobyli kolejną bramkę, a jej autorem był Steven Gerrard.

Liverpool cały czas starał się atakować, a zawodnicy gości zdołali oddać tylko kilka strzałów, które nie robiły większego wrażenia na Pepe Reinie. W 63. minucie z boiska zszedł polski pomocnik, którego zastąpił Nikolay Lipatkin.

Dziewięć minut później padł trzeci i jak się później okazało, ostatni gol dla Liverpoolu. Po podaniu Boriniego, do siatki trafił Glen Johnson. „The Reds” co prawda wygrali w dwumeczu 4:0, ale nikt się nie spodziewał, że będzie to ich kosztować tyle wysiłku.

Liverpool FC – FK Homel 3:0 (2:0)