Trzech Polaków wystąpiło w derbowym meczu Borussia – Schalke zakończonym bezbramkowym remisem. Stuprocentowe okazje do zdobycia gola dwukrotnie zmarnował Błaszczykowski, a następnie fatalnie zachował się Lewandowski. Świetny mecz zagrał Łukasz Piszczek.

Od początku spotkania dominowali gospodarze. Borussia narzuciła swoje tempo i gdyby większą precyzją wykazali się Goetze oraz Kuba, na tablicy wyników po dwudziestu minutach byłoby 3-0. W pierwszej połowie Schalke nie zdołało przeprowadzić żadnej groźnej akcji i tylko dzięki świetnej postawie Manuela Neuera utrzymało bezbramkowy remis do przerwy.

Druga część meczu zaczęła się niemrawo z obu stron. Borussia już nie dominowała rywala i przez chwilę Schalke nawiązywało równą walkę z liderem Bundesligi. Po przerwie rozkręcił się Jakub Błaszczykowski, który pomagał skutecznie w obronie oraz nękał swoją szybkością i błyskotliwością obrońców gości. Szczególne problemy z upilnowaniem kapitana reprezentacji Polski miał Lukas Schmitz, który już w pierwszej odsłonie zarobił żółtą kartkę za faul na Kubie.

Borussia wróciła do swojej gry za sprawą dobrej gry Kuby oraz świetnej postawy obrońców którzy napędzali ataki Borussen. Po rajdzie Łukasza Piszczka i idealnym wyłożeniu piłki do Barriosa, Paragwajczyk uderzył w słupek i nadal było 0-0. Kilka minut później polski obrońca oddał celny strzał na bramkę Neuera oraz kapitalnie podał podcinką do Goetze, lecz młody Niemiec trafił w poprzeczkę. W międzyczasie na ostatnie 17 minut wprowadzony został Robert Lewandowski. Pierwszy napastnik reprezentacji Polski miał swoją jedyną okazję i była to stuprocentowa szansa. Idealną piłkę zagrał mu z lewej flanki Kuba, daleko z bramki wyszedł Neuer i mający trzy opcje do wyboru Lewandowski wybrał najgorszą z możliwych. Uderzył na siłę prosto w brzuch wychodzącego bramkarza. Miał wystarczająco dużo czasu aby minąć Neuera lub przyjąć i strzelić po ziemi. Była to kolejna zmarnowana szansa na gola przez Roberta, który gdyby był skuteczny w tym co robi, miałby około 10 goli w Borussii na tym etapie rozgrywek. Ma 5.

Borussia naciskała jednak nie zdążyła strzelić decydującego gola, a pod koniec mogła nawet zostać bez punktów gdyby nie Piszczek. Polski obrońca w ostatniej chwili wybił piłkę zmierzającą do bramki Weidenfellera. 137. derby Zagłębia Ruhry skończyły się zatem bezbramkowym remisem, a szkoda bo Polacy mogli zostać ich prawdziwymi bohaterami.

Co cieszy to na pewno dobry mecz Kuby Błaszczykowskiego, który mimo niewykorzystania żadnej z setek, był najaktywniejszym zawodnikiem Borussii. Podobnie należy ocenić Łukasza Piszczka, Polak był prawdziwą ostoją defensywy BVB, a także mógł mieć dwie asysty. To był zdecydowanie jeden z jego najlepszych meczów w Bundeslidze. Po raz kolejny zawiódł Robert Lewandowski.