To właśnie 26 lat temu, 10 listopada w Longeville-lès-Metz na świat przyszedł pomocnik reprezentacji Polski oraz francuskiego zespołu Lille OSC. Piłkarz rodem z Francji 12 sierpnia 2009 roku przyjął polskie obywatelstwo i reprezentuje barwy tegoż kraju.

Poniżej przedstawię państwu nieco informacji na temat kariery pomocnika z reprezentacją „Biało Czerwonych” oraz klubowej.

Kariera klubowa

Obraniak był przez cztery lata zawodnikiem klubu FC Metz, grającego w Ligue 1 – najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji. Pewne miejsce w składzie drużyny znalazł w sezonie 2004/05, podczas którego rozegrał 30 spotkań ligowych, strzelając w nich 2 bramki. W 2007 przeszedł do OSC Lille za kwotę około 1,2 mln € oraz za Daniela Gygaxa w pakiecie.

Kariera reprezentacyjna

Obraniak wystąpił łącznie 10 razy w reprezentacjach Francji do lat 15, 18, 19. W kadrze U-21 zagrał jeden raz, w meczu z Hiszpanią, rozegranym 17 kwietnia 2004. Zmienił wówczas Anthony’ego Le Talleca. Od momentu wejścia nowych przepisów FIFA piłkarz był jednak uprawniony do gry w polskiej reprezentacji. Zawodnik wystąpił o polskie obywatelstwo i zadeklarował chęć gry w reprezentacji Polski. 20 lutego 2008 wystąpił z odpowiednim wnioskiem do konsulatu w Lille. 5 czerwca 2009 uzyskał urzędowe potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego. 7 czerwca wojewoda mazowiecki wydał decyzję potwierdzającą posiadanie polskiego obywatelstwa przez Ludovica Josepha Obraniaka.

„Chciałem zostać graczem reprezentacji narodowej Polski, nie tylko aby grać, lecz przede wszystkim, aby oddać hołd pamięci mojego dziadka zmarłego w 1986 roku. Przed wielu laty przywiózł on z Polski do Francji koszulkę, którą przechowujemy jako najświętszą relikwię. Marzyłem aby taką samą założyć w przyszłości i moje marzenie się spełniło”.

Obraniak został powołany przez Leo Beenhakkera do reprezentacji na mecz towarzyski z Grecją. Zagrał w tym meczu od początku drugiej połowy, zmieniając Euzebiusza Smolarka. W spotkaniu strzelił dwa gole, w 47 minucie zdobył bramkę na 1:0, a w 80 minucie na 2:0.