Dokładnie 25 lat temu, 14 grudnia na świat przyszedł jeden z najlepszych polskich piłkarzy, Jakub Błaszczykowski. Dziś Kuba gra w barwach Borussi Dortmund i jest pewnym punktem kadry Smudy!

Początki kariery:

Jakub Błaszczykowski wychowywał się w niewielkiej miejscowości Truskolasy koło Częstochowy. Miał osiem lat, gdy razem ze starszym o trzy lata bratem Dawidem zaczął trenować w Rakowie Częstochowa. To w tej drużynie rozpoczynał swą piłkarską karierę. W Rakowie Błaszczykowski spędził osiem lat. W 2002, już jako 17-letni zawodnik trafił do grającego w I lidze Górnika Zabrze. Występował w szkółce piłkarskiej Górnika Zabrze. W 2003 wrócił do Częstochowy – tym razem trafił do grającego w III lidze KS Częstochowa.

Wisła Kraków:

8 lutego 2005 Błaszczykowski przyjechał na testy do Wisły Kraków. Jego talent dostrzegł czeski trener krakowskiego zespołu Werner Lička. 25 lutego 2005 podpisał 5-letni kontrakt z Wisłą Kraków. W polskiej Ekstraklasie zadebiutował 20 marca 2005, w wygranym 3:1 spotkaniu Wisły Kraków z Polonią Warszawa. W sezonie 2004/2005 zdobył z Wisłą Mistrzostwo Polski, a rok później został wicemistrzem kraju. Błaszczykowski został wybrany przez czytelników Gazety Krakowskiej najlepszym piłkarzem Małopolski w 2006 roku. Zdobył również piłkarskiego Oscara za rok 2006 w kategorii: „Najlepszy pomocnik Orange Ekstraklasy”, w plebiscycie Canal Plus, w którym wyboru dokonują piłkarze 16 klubów ekstraklasy. W barwach Wisły Kraków rozegrał w Ekstraklasie 51 spotkań, w których strzelił 3 bramki.

Borussia Dortmund:

Od lipca 2007 gra w Borussii Dortmund, przechodząc do niej z Wisły za (jak się szacuje) kwotę 3mln. 50 tys. euro. Zawodnik dał się przekonać działaczom niemieckiego klubu Borussia do nieumieszczania jego nazwiska na koszulce, w której występuje podczas meczu. Powodem jaki podali Niemcy były trudności w wymówieniu nazwiska Polaka przez niemieckich komentatorów i ludzi zajmujących się piłką. Błaszczykowski gra więc w niemieckiej Bundeslidze w koszulce, na której widnieje jego imię w zdrobnieniu czyli „Kuba”. Pierwszy mecz w jej barwach zagrał przeciwko włoskiemu zespołowi AS Roma. Strzelił w nim gola i zaliczył asystę, a po zakończeniu spotkania został uznany za najlepszego piłkarza meczu. W grudniu 2008 został wybrany przez tygodnik Piłka Nożna najlepszym polskim piłkarzem roku. W styczniu 2009 roku Błaszczykowski został wybrany przez kibiców najlepszym piłkarzem roku Borusii, za nim uplasował się Neven Subotić oraz Alexander Frei, na Polaka głosowało 35% fanów.

Cała redakcja serwisu ePilka.pl życzy Kubie wszytskiego najlpszego w życiu prywatnym oraz zawodnowym. Wielu sukcesów w Borussi i reprezentacji Polski.

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.