W piątym odcinku naszej serii, przenosimy się do Anglii. Dziś opowiemy o Polakach broniących barw czołowego klubu Premiership, a zarazem jednego z najsłynniejszych zespołów świata, Manchesteru United.   

Manchester United Football Club, bo tak brzmi pełna nazwa, powstał w 1878 roku, jednak do końca IX wieku nosił nazwę Newton Heath FC. W swojej ponad 100-letniej historii dżentelmeni z Manchesteru wielokrotnie wygrywali najważniejsze rozgrywki w Wielkiej Brytanii, w Europie i na świecie. Do tych najbardziej prestiżowych należy 20 tytułów Mistrza Anglii, 11 zwycięstw w pucharze Anglii, czy 3 tytuły klubowego Mistrza Europy (1968 Puchar Mistrzów, 1999, 2008 Liga Mistrzów). Manchester United to wielka marka, która kojarzy się z najlepszymi piłkarzami, takimi jak Beckham, Rooney, najlepszym coachem, Sir Alexem Fergusonem i wspaniałym obiektem Old Trafford. W tym piłkarskim raju można odnaleźć też polskie akcenty.

Tomasz Kuszczak obecnie broni barw Brighton & Hove Albion, jednak przez 6 sezonów był zawodnikiem wielkiego Manchesteru. Najpierw trafił na Old Trafford na zasadzie wypożyczenia z West Bromwich Albion. W pierwszym sezonie zagrał w 6 spotkaniach, a Manchester po 4 latach odzyskał mistrzowski tytuł. Sir Alex Ferguson był na tyle zadowolony z umiejętności Polaka, że zaproponował mu kontrakt i takim to sposobem doszło do definitywnego transferu. Manchester wydał na naszego bramkarza 4,3 mln euro.
Drugi sezon Tomasza Kuszczaka na Old Trafford obfitował w sukcesy. Mimo że nie grał zbyt wiele, to udało mu się zadebiutować w Lidze Mistrzów, w której 5 razy bronił bramki MU. W maju 2008 roku jako rezerwowy bramkarz cieszył się wraz z kolegami z triumfu w tych rozgrywkach, jednocześnie stając się 4 i ostatnim Polakiem, który wygrał Champions League.
Przez 6 lat nigdy na dłużej nie stał się pierwszym bramkarzem Manchesteru, jednak wystąpił w kilku ważnych meczach. Przede wszystkim zdobył wiele tytułów i w każdym z nich miał swój udział. Cztery razy był mistrzem Anglii, unosił też Puchar Europy i Superpuchar, oraz Puchar Klubowych Mistrzów Świata.

Innym polskim piłkarzem, który był bardzo blisko występów pod okiem Alexa Fergusona, był Mathew Musiałowski. W wieku 9 lat trafił do akademii piłkarskiej „Czerwonych Diabłów”. Stali czytelnicy naszego portalu wiedza również, że Matthew zdołał zadebiutować w reprezentacji Polski do lat 16. Niestety jego kariera nie potoczyła się tak, jak w przypadku Ryana Giggs’a i Paula Scholes’a. Matthew opuścił akademię Manchesteru półtora roku temu. W tej chwili występuje w zespole FC United of Manchester, klubie założonym kilka lat temu przez grupę fanów „Czerwonych Diabłów”, w odpowiedzi na przejęcie MU przez amerykańskiego inwestora. Na Old Trafford Mathew pewnie już nie wróci, ale gra wciąż dla kibiców mających w sercu Manchester United FC.

Część z Was może słyszało o polskich korzeniach jednej z legend „Czerwonych Diabłów”, dla innych będzie to prawdopodobnie spore zaskoczenie. Otóż do 7 roku życia, Peter Bolesław Schmeichel miał polskie obywatelstwo, z racji tego, że jego ojciec jest Polakiem.  

Mimo polskich akcentów, wciąż możemy powiedzieć, że w Manchesterze United grał tylko jeden z naszych rodaków. Jakie są szanse na zwiększenie grona? „Biało-Czerwonych Diabłów”? Nadal nie wiadomo gdzie przeniesie się Robert Lewandowski, będący nie tak dawno w zasięgu zainteresowań MU. Patrząc również na bardzo dobrą renomę polskich bramkarzy na Wyspach, może któryś z naszych młodych golkiperów, pójdzie w ślady Tomasza Kuszczaka. 

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.