W czwartej odsłonie naszego cyklu „Polacy w wielkich klubach”, nadal podążamy niemieckim tropem i dziś przedstawiamy Wam tegorocznego zwycięzcę Ligi Mistrzów  – wielki Bayern Monachium.

F.C. Bayern Monachium, najbardziej utytułowana niemiecka drużyna, 23-krotny mistrz Niemiec i 16-krotny zdobywca Pucharu Niemiec, 5-krotny triumfator Ligi Mistrzów. W ponad stuletniej historii bawarskiego klubu niewielu Polaków dostąpiło zaszczytu reprezentowania Bayernu. Najbardziej znanym był Sławomir Wojciechowski – wychowanek gdańskiej Lechii, choć kibice mogą z polskich boisk lepiej pamiętać Wojciechowskiego w barwach katowickiego GKS-u. Trzeba pamiętać, że jako pierwszy do tego klubu zawitał Dawid Banaczek, który występował w amatorskiej drużynie w latach 1999-2001. 

Do Monachium Wojciechowski trafił na początku 2000 roku ze szwajcarskiego FC Aarau, za około 1,5 miliona marek. Pierwszy raz w barwach Bayernu pojawił się na boisku już w lutym, w końcówce zwycięskiego spotkania z Unterhaching. Niestety nie zdołał przebić się do pierwszego składu Bayernu i do końca sezonu wystąpił w Bundeslidze jeszcze dwukrotnie, zdobywając jednego gola, przeciwko zawodnikom SSV Ulm. W kolejnym roku, Polak również nie zdobył uznania w oczach szkoleniowca Bayernu, Ottmara Hitzfelda. Z końcem rozgrywek sezonu 2000/2001, czterokrotny reprezentant Polski zakończył przygodę z Bayernem, wracając do FC Aarau. Jako piłkarz Bayernu, Wojciechowski rozegrał 7 spotkań, zdobywając jednego gola. Nienajlepszy bilans występów, osładzają trofea, jakie zdobył przez półtora roku pobytu w Monachium. Dwukrotnie zdobył tytuł Mistrza Niemiec (2000, 2001), po razie Puchr Niemiec  i Puchar Ligi Niemieckiej (2000). Niestety nie zagrał ani minuty w sezonie 2000/2001 w Lidze Mistrzów i z tego względu nie może dopisać sobie zwycięstwa w tych elitarnych rozgrywkach.

W drużynie Bayernu występowali również piłkarze polskiego pochodzenia. W latach 2002-2005 nieznaczną rolę (13 meczy, 1 gol) odegrał Piotr Trochowski, obecnie zawodnik FC Sevilla. W latach 1993-1997 czerwoną koszulkę Bayernu wielokrotnie zakładał pochodzący z Katowic Marcel Witeczek. Witeczek miał duży wkład w wywalczenie przez Bayern w 1996 roku Pucharu UEFA, strzelając w półfinale dwa gole samej Barcelonie. To jego bramka na Camp Nou dała Bayernowi awans.

Na początku sezonu 2005/2006 piłkarzem Bayernu Monachium został urodzony w Warszawie reprezentant austriackiej młodzieżówki, Daniel Sikorski. Przechodził do Bayernu jako król strzelców juniorskich rozgrywek o mistrzostwo Austrii. Przez 5 lat, jakie spędził w Monachium nie zadebiutował w pierwszej drużynie, pozostając piłkarzaem drugiego zespołu i trafił ostatecznie na boiska polskiej Ekstraklasy.

 

 

Najsłynniejszym piłkarzem Bayernu o polskich korzeniach był Lukas Podolski. W pierwszej drużynie spędził 3 sezony rozgrywając we wszystkich rozgrywkach 106 spotkań i strzelając 26 bramek, zdobywając jeden tytuł mistrzowski (2008), jeden Puchar Niemiec (2008) i jeden Puchar Ligi Niemieckiej (2007). Podolski opuścił Bayern w 2009 roku, przenosząc się do FC Kőln. Dla wielu kibiców niespodzianką będzie fakt, że Lukas Podolski, mimo że gra w reprezentacji Niemiec i cały piłkarski świat uważa go za Niemca, nigdy nie zrzekł się polskiego obywatelstwa i nadal posiada dwa paszporty.

Jeszcze pod koniec 2012 roku pojawił się temat transferu kolejnego Polaka do drużyny Bayernu. Mimo że sezon dobiegł końca, Robert Lewandowski nadal nie jest pewien w jakim klubie przyjdzie mu grać w rozgrywkach 2013/2014. Po dzisiejszej wypowiedzi Michaela Zorca i Hansa-Joahima Watzke, można łatwo domyślić się, że Robert w Bayernie raczej nie zagra. Jednakże polscy kibice niedługo będą mieli powód by kibicować Bayernowi. W mijającym sezonie w drużynie Bayernu U-19, 24 mecze rozegrał Sebastian Mrowca, pełniąc funkcję kapitana drużyny. Być może w niedługim czasie młodzieżowy reprezentant Polski zasili szeregi pierwszej drużyny Pepa Guardioli.

blank

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.