fortuna

Polacy w wielkich klubach (1): FC Barcelona

Rozpoczynamy na naszym portalu cykl „Polacy w wielkich klubach”. Pragnę przedstawić Wam sylwetki piłkarzy, którzy grali, lub nadaj grają w drużynach zaliczanych do ścisłej światowej czołówki. Na początek wielka FC Barcelona.

Myślę, że jakbym spytał Was, ilu Polaków grało w „Dumie Katalonii”, wielu bez wahania odpowiedziałoby, że żaden nie dostąpił tego zaszczytu. No i byłby to błąd, bowiem w całej historii tego hiszpańskiego klubu był jeden człowiek znad Wisły. Był nim niejaki Walter Rozitsky (na poniższym zdjęciu trzeci od lewej). Urodzony w Galicji obrońca lub pomocnik trafił na Półwysep Iberyjski przypuszczalnie z francuskiego Le Havre.

Różycki (lub Rosicki), bo najprawdopodobniej tak brzmi oryginalna pisownia jego nazwiska, oficjalnie nie mógł być Polakiem, bo w jego czasach coś takiego, jak „Polska” nie istniało. Posiadał obywatelstwo francuskie. Do Katalonii trafił on bowiem w 1911 roku. Wnikliwie jego pochodzenie próbował ustalić kilka lat temu Adam Węgłowski z magazynu „Focus Historia”.

Rozitsky zadebiutował w FC Barcelonie w październiku 1911 roku w spotkaniu z drużyną Universitary. Nie możemy na sto procent określić, czy był on Polakiem, jednak wiele na to wskazuje. W archiwach „Dumy Katalonii” obok jego nazwiska widnieje bowiem słowo „Polaco”. Piłkarz podczas swojej dwuletniej przygody w hiszpańskiej drużynie sięgnął po mistrzostwo Katalonii, oraz dwukrotnie po Puchar Króla i Puchar Pirenejów. Łącznie w barwach tej świetnej ekipy rozegrał 55 spotkań, w których pięciokrotnie trafił do siatki. W 1913 roku przeniósł się do… Realu Madryt, ale o tym dowiecie się więcej w kolejnej odsłonie naszego cyklu.

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.