Sezon 2009/10 był średnio udany w wykonaniu polskich piłkarzy występujących za granicami Polski. 84 zawodników rozegrało w sumie 81870 minut (śr. 975 minut) w 1146 meczach (śr. 14 spotkań). 146 razy trafiali do siatki, ujrzeli 136 żółtych oraz 10 czerwonych kartek.

Mistrzowie kraju

Czterech Polaków zdobyło ze swoimi klubami mistrzostwo kraju. Mistrzostwo Belgii zdobył Marcin Wasilewski. Piłkarz Anderlechtu miał mały udział w tym sukcesie, ponieważ w 5 kolejce został brutalnie sfaulowany przez Axela Witsela. Polak Wasyl doznał otwartego złamania nogi i nie grał w piłkę przez 10 miesięcy. Na boisko wrócił w ostatniej kolejce rozgrywek, wchodząc na boisko w 83 minucie spotkania. Mistrzem Cypru z Omonią Nikozją został Maciej Żurawski. Żuraw zagrał w 23 meczach i 8 razy trafiał do siatki. Mimo udanego sezonu, nie przedłużył kontraktu i odszedł z cypryjskiego klubu. W Rosji tytuł wywalczył Rubin Kazań, w którego składzie występował Rafał Murawski. Pomocnik dołączył do zespołu w drugiej części sezonu, dlatego zagrał tylko w 7 spotkaniach w lidze. Ostatnim z Polaków, którzy świętowali tytuł mistrzowski był Mariusz Lewandowski. W barwach Szachtara odgrywał jednak mniejszą rolę, niż w poprzednich sezonach. Zagrał w 14 meczach, tylko w 9 w pierwszym składzie.

Najlepszy piłkarz

Żaden polski piłkarz nie został królem strzelców w swojej lidze. Najbliżej tego osiągnięcia był Ireneusz Jeleń, który do końca walczył o tytuł. Dzięki niemu AJ Auxerre niespodziewanie włączyło się do walki o mistrzostwo Francji. Na początku sezonu Polak leczył kontuzję, a jego zespół dołował w tabeli. Jeleń wrócił do składu w 5 kolejce i od tego momentu rozpoczęła się seria zwycięstw Auxerre, która doprowadziła klub do awansu na pozycję lidera Ligue 1. Później pojawiły się ponownie problemy zdrowotne polskiego napastnika i klub zaczął tracić punkty. Ostatecznie Auxerre zajęło w tabeli trzecie miejsce, gwarantujące udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Jeleń sezon zakończył z 14 bramkami i stał się jednym z najlepszych napastników w Francji.

Najwięcej meczów

Ponad 25 meczów w sezonie rozegrało 15 zawodników, z czego pięciu w Anglii. Radosław Majewski (37) i Grzegorz Rasiak (29) w Championship oraz Paweł Abbott (40), Artur Krysiak (38) i Wojciech Szczęsny (28) w League One. Tomasz Stolpa rozegrał 27 spotkań w lidze azerskiej. 2 mecze więcej rozegrali Ireneusz Jeleń i Ludovic Obraniak w francuskiej Ligue 1. W holenderskiej Eredivisie 30 spotkań zanotował Arkadiusz Radomski, a w Eerste Divisie mecz mniej – Michał Janota. W Bundeslidze 32 mecze zagrał Jakub Błaszczykowski, a Łukasz Piszczek w 31. W lidze portugalskiej 28 pojedynków rozegrał Przemysław Kaźmierczak. W Szkocji Lukas Jutkiewicz pojawił się na boisku 33 razy, a Artur Boruc zagrał w 28 spotkaniach.

Najlepsi strzelcy

Dziesięciu piłkarzy trafiało do siatki ponad 5 razy. Najskuteczniejszy był Ireneusz Jeleń (14 goli). 13 bramek w angielskiej League One strzelił Paweł Abbott. Jedną bramkę miej zdobył Lukas Jutkiewicz, który grał w lidze szkockiej oraz Dawid Janczyk – w belgijskiej. W lidze luksemburskiej 11 trafień zaliczył Tomasz Gruszczyński, który potrzebował do osiągniecia tego wyniku tylko 13 spotkań. Ponad 5 bramek zaliczyli także byli napastnicy reprezentant Polski: 10 bramek w lidze chińskiej zanotował Emmanuel Olisadebe, 9 w rozgywkach angielskiej Championship – Grzegorz Rasiak, a osiem Maciej Żurawski w lidze cypryjskiej.

Najwięcej meczów:

1. Paweł Abbott – 40
2. Artur Krysiak – 38
3. Radosław Majewski – 37
4. Lukas Jutkiewicz – 33
5. Jakub Błaszczykowski – 32
6. Łukasz Piszczek – 31
7. Arkadiusz Radomski – 30
8. Ireneusz Jeleń – 29
Ludovic Obraniak – 29
Grzegorz Rasiak – 29

Najwięcej goli:

1. Ireneusz Jeleń – 14
2. Paweł Abbott – 13
3. Dawid Janczyk – 12
Lukas Jutkiewicz – 12
5. Tomasz Gruszczyński – 11
6. Emmanuel Olisadebe – 10
7. Grzegorz Rasiak – 9
8. Maciej Żurawski – 8
9. Michał Janota – 7
Tomasz Stolpa – 7

Najwięcej żółtych kartek:

1. Radosław Majewski – 8
Tomasz Stolpa – 8
3. Paweł Golański – 6
Marcin Kowalczyk – 6
Arkadiusz Radomski – 6
6. Błażej Augustyn – 5
Damian Stokłosa – 5
8. Jacek Bąk – 4
Jakub Błaszczykowski – 4
Adam Kokoszka – 4
Arkadiusz Malarz – 4

Najwięcej czerwonych kartek:

1. Tomasz Stolpa – 2
2. Błażej Augustyn – 1
Marcin Baszczyński – 1
Jacek Bąk – 1
Ireneusz Jeleń – 1
Artur Krysiak – 1
Euzebiusz Smolarek – 1
Mirosław Sznaucner – 1
Michał Żewłakow – 1

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.