Kryzys finansowy w wielu europejskich klubach spowodował, że kwota odstępnego za żadnego z polskich piłkarzy nie przekroczyła miliona euro. Uczestnikiem największego hitu letniego okna transferowego był Damien Perquis.

1. Damien Perquis – FC Sochaux -> Betis Sewilla (0,7 mln euro)

28-letni obrońca był jednym z nielicznych reprezentantów Polski, który może zaliczyć udział na EURO 2012 do udanych. Urodzony we Francji zawodnik zagrał we wszystkich trzech spotkaniach „biało-czerwonych”, a jego dobra postawa została dostrzeżona przez przedstawicieli wielu europejskich klubów. Kiedy odmówił przedłużenia wygasającego za rok kontraktu z Sochaux, było niemal pewne, że latem zmieni pracodawcę. Zainteresowanie Perquisem wykazały drużyny francuskie, włoskie, angielskie, niemieckie, rosyjskie i ukraińskie. Ostatecznie piłkarz postanowił przyjąć ofertę z hiszpańskiego Betisu Sewilla, gdzie typowany jest do roli lidera defensywy zespołu z Andaluzji. W nowym zespole z pewnością będzie mieć szansę podnieść swoje umiejętności, bowiem przyjdzie mu rywalizować z największymi gwiazdami światowej piłki, z Lionelem Messim i Cristiano Ronaldo na czele.

2. Dariusz Dudka – AJ Auxerre -> UD Levante (za darmo)

Z końcem czerwca wygasała jego umowa z AJ Auxerre i już w lutym zapowiedział, że nie ma zamiaru jej przedłużyć. Kiedy dodatkowo francuski klub zakończył rozgrywki na ostatnim miejscu w tabeli Ligue 1, stało się jasne, że 28-latek nie będzie dalej występować w drużynie z Burgundii. Podczas bardzo nieudanego dla reprezentacji Polski turnieju EURO 2012, Dudka wystąpił w dwóch meczach: z Rosją i z Czechami. Szczególnie w spotkaniu z zespołem ze wschodniej Europy spisał się bardzo dobrze, więc mało osób spodziewało się, że poszukiwania przez niego nowego pracodawcy potrwają tak długo. Spośród klubów, zainteresowanych polskim piłkarzem, w mediach przewinęły się nazwy: TSV 1860 Monachium, Olympiakosu Pireus i Tereka Grozny. Ostatecznie wylądował w UD Levante. W nowym klubie jest przewidziany do roli rezerwowego zawodnika, jednak hiszpańscy dziennikarze nie mają wątpliwości, że otrzyma sporo szans na zaprezentowanie swoich nieprzeciętnych umiejętności.

3. Grzegorz Krychowiak – Girondins Bordeaux -> Stade Reims (0,8 mln euro)

Po rocznym pobycie na wypożyczeniu w FC Nantes powrócił do Girondins Bordeaux, gdzie nie miał wielkich szans na grę w pierwszym składzie. Media spekulowały, że ponownie trafi do klubu grającego na zapleczu francuskiej ekstraklasy, jednak niespodziewanie przeniósł się do zespołu beniaminka Ligue 1, Stade Reims, w którym występował już w latach 2009-11. Wielkim zwolennikiem talentu młodego Polaka jest trener „Rémois”, Hubert Fournier, który chętnie stawiał na 22-latka, kiedy jeszcze jego klub grywał w niższych ligach. Szkoleniowiec od razu obdarzył polskiego pomocnika wielkim zaufaniem, wystawiając go w każdym z dotychczasowych meczów w lidze. Krychowiak odpłacił mu się bardzo dobrą grą, a po spotkaniu z FC Sochaux został wybrany nawet najlepszym graczem tych zawodów. Wysoka forma piłkarza, który może występować zarówno na pozycji defensywnego pomocnika, jak i na środku obrony, została już dostrzeżona przez selekcjonera reprezentacji Polski, Waldemara Fornalika, który powołał go na najbliższe mecze kadry.

4. Sławomir Peszko – 1. FC Köln -> Wolverhampton Wanderers (wypożyczenie)
5. Wojciech Pawłowski – Lechia Gdańsk -> Udinese Calcio (0,5 mln euro)
6. Paweł Brożek – Trabzonspor Kulübü -> Recreativo Huelva (za darmo)
7. Tomasz Kuszczak – Manchester United -> Brighton & Hove Albion (za darmo)
8. Grzegorz Wojtkowiak – Lech Poznań -> TSV 1860 Monachium (za darmo)
9. Radosław Cierzniak – Cracovia -> Dundee United (za darmo)
10. Łukasz Szukała – Petrolul Ploeszti -> Steaua Bukareszt (0,25 mln euro)

Pełne zestawienie transferów polskich zawodników możesz zobaczyć tutaj.

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.