Trzy wygrane, dwa remisy, jedna porażka. To bilans meczów w III rundzie eliminacji do Ligi Europy klubów, które mają w swoich kadrach polskich piłkarzy. Na boisku oglądaliśmy trzech naszych rodaków: Cierzniaka, Małeckiego oraz Nowaka.

Filip BednarekFilip Bednarek (Twente Enschede)
Zespołem, który jako pierwszy rozpoczął swoje spotkanie, było Twente Enschede. Liczyliśmy na pojawienie się w kadrze meczowej Filipa Bednarka, jednak trener Steve McClaren wolał postawić na Portugalczyka Daniela Fernandesa.

Gospodarze odnieśli łatwe zwycięstwo z Mladą Boleslav 2:0. Obie bramki padły w drugiej połowie. Najpierw w 52. minucie do siatki trafił Leroy Fer, natomiast sześć minut później wynik meczu ustalił Nacer Chadli.

Liga Europy – III runda eliminacji
Twente Enschede – Mlada Boleslav 2:0 (0:0)
Fer 52, Chadli 58

Sędzia: Kristo Tohver (Estonia)

Żółte kartki: Chadli – Mareš, Kudela, Kysela

—————————————————————————————————————

Grzegorz SandomierskiGrzegorz Sandomierski (KRC Genk)
W drugim dzisiejszym meczu KRC Genk podejmował kazachskie FK Aktöbe. W meczowej „osiemnastce” gospodarzy nie znalazł się Grzegorz Sandomierski. Polak zdołał wyleczyć kontuzję stawu biodrowego, której nabawił się podczas sparingu z PSV Eindhoven, jednak trener Mario Been nie chciał ryzykować i pozwolił 22-latkowi odpocząć.

Dzisiejsze spotkanie lepiej zaczęli Belgowie. W 18. minucie ręką w polu karnym zagrał obrońca Aktobe i sędzia podyktował rzut karny, którego na gola zamienił Jelle Vossen. Goście odpowiedzieli już w 25. minucie. Futbolówkę z rzutu wolnego dośrodkował Marat Bikmaev. W polu karnym bez opieki pozostał Peter Badlo i to on wyrównał stan spotkania.

Zwycięstwo gospodarzom zapewnił w 44. minucie Steven Joseph-Monrose. Ostatnie dziesięć minut Kazachowie musieli grać w dziesiątkę. Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał strzelec wyrównującej bramki, Peter Badlo.

KRC Genk – Aktobe Lento 2:1 (2:1)
Vossen 18 (k), Joseph-Monrose 44 – Badlo 25

Sędzia: Tony Asumaa (Finlandia)

Żółte kartki: Gorius – Sidelnikov, Badlo, Bikmaev, Khayrullin, Kovalchuk, Lisenkov
Czerwona kartka: Badlo (80, Aktobe)

Tomasz NowakTomasz Nowak (FK Homel)
W innym spotkaniu FK Homel Tomasza Nowaka zmierzyło się z jednym z faworytów do triumfu w Lidze Europy w tym sezonie, Liverpoolem FC. Polak wyszedł w podstawowym składzie swojej drużyny.

Niespodziewanie Białorusini nie przestraszyli się wyżej notowanego rywala i cały czas atakowali bramkę Bradleya Jones. Bardziej doświadczony angielski klub bronił się bardzo dobrze i mimo że na to nie zasłużył, w 68. minucie objął prowadzenie po golu Stewarda Downinga.

Sześć minut później z boiska zszedł Nowak, którego zastąpił Nikolay Lipatkin. Homel cały czas ambitnie atakował, jednak nie udało im się zdobyć wyrównującej bramki i mecz zakończył się ich niezasłużoną porażką.

FK Homel – Liverpool FC 0:1 (0:0)
Downing 68

Sędzia: Ivan Kružliak (Słowacja)

Żółte kartki: Klimovich, Alumona – Jones, Henderson

Radosław CierzniakRadosław Cierzniak (Dundee United)
Po raz pierwszy w barwach Dundee United wystąpił polski bramkarz, Radosław Cierzniak. Rywal szkockiego klubu nie należał do najłatwiejszych, bowiem był to klub dysponujący znacznie większym budżetem, Dynamo Moskwa.

Gospodarze dominowali w pierwszej połowie i nie pozwolili rywalom na oddanie choćby jednego celnego strzału na ich bramkę. W 37. minucie minucie objęli prowadzenie po golu Willo Flooda. W drugiej części gry Rosjanie groźnie zaatakowali i pięć minut po wznowieniu gry wyrównali za sprawą trafienia Igora Semshova.

Ataki Dynama narastały, jednak bardzo dobrze w bramce spisywał się Cierzniak. Polak w ciągu pięciu minut, aż pięciokrotnie musiał interweniować po strzałach rywali. Gospodarzom udało się wyprowadzić dobrą kontrę, którą w 76. minucie celnym strzałem wykończył Keith Watson.

Szkoci skutecznie bronili się niemal do końca meczu i kiedy wydawało się, że odniosą cenne zwycięstwo, w ostatniej akcji spotkania Polaka pokonał Aleksandr Kokorin.

Dundee United – Dynamo Moskwa 2:2 (1:0)
Flood 37, Watson 76 – Semshov 50, Kokorin 90+3

Sędzia: Marius Avram (Rumunia)

Żółte kartki: Russell – Yusupov, Kokorin

Artur SobiechArtur Sobiech (Hannover 96)
W kolejnym dzisiejszym meczu zespół Artura Sobiecha, Hannover 96 podejmował na wyjeździe irlandzki St. Patrick’s Athletic. Polski napastnik przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych. W ataku gości zagrali Jan Schlaudraff oraz Didier Ya Konan.

Wynik spotkania otworzył już w 6. minucie Szabolcs Huszti. W drugiej odsłonie padły jeszcze dwie bramki. Najpierw w 68. minucie Brendana Clarke’a pokonał Christian Pander, a dziesięć minut przed końcem meczu uczynił to Didier Ya Konan.

St Patrick’s Athletic – Hannover 96 0:3 (0:1)
Andreasen 6, Pander 68, Ya Konan 80

Sędzia: Tamas Bognár (Węgry)

Żółte kartki: Russell – Stindl

Patryk MałeckiPatryk Małecki (Eskişehirspor Kulübü)
W ostatnim spotkaniu, w którym wystąpił polski piłkarz, Eskisehirspor podejmował Olympique Marsylię. W wyjściowym składzie gospodarzy znalazło się miejsce dla Patryka Małeckiego, który zagrał na lewym skrzydle.

Polak już w pierwszej połowie starał się zaskoczyć Steve’a Mandandę, jednak Francuz poradził sobie z tym strzałem. Dziesięć minut później „Mały” faulował Mathieu Valbuenę. Sędzia Paweł Gil nie miał wątpliwości i ukarał pomocnika żółtą kartką.

Mecz nie był toczony w zbyt szybkim tempie, a goście skupili się głównie na obronie, dlatego pierwsza część meczu zakończyła się bezbramkowym remisem. Cztery minuty po rozpoczęciu drugiej połowy Marsylia objęła prowadzenie po bramce André-Pierre’a Gignaca.

Trzynaście minut później Eskisehirspor zdołał wyrównać. Gola strzelił Atdhe Nuhiu, a asystę przy tym trafieniu zaliczył Dedê. Sześć minut później Małecki opuścił boisko, na którym zastąpił go Burhan Eşer.

Więcej bramek w tym spotkaniu już nie padło i zakończyło się ono wynikiem, które przed rewanżem stawia w lepszej sytuacji Marsylię.

Eskişehirspor Kulübü – Olympique Marsylia 1:1 (0:0)