W wieku 9 lat trafił do akademii piłkarskiej Manchesteru United. Ma na swoim koncie występy w młodzieżowej reprezentacji Polski do lat 16. Zapraszamy na wywiad z Matthew Musiałowskim!

1) Ile miałeś lat, kiedy rozpocząłeś treningi i jaki to był klub?

– Zacząłem grać w piłkę nożną, kiedy miałem 6 lat w zespole Broadheath JFC i grałem tam dopóki nie skończyłem 9 lat.

2) Jak zaczęła się twoja przygoda z Manchesterem United?

– Kiedy grałem w Broadheath JFC, zawsze występowałem w zespole z rok lub dwa lata starszymi ode mnie i podczas jednej z gier obserwował mnie skaut Manchesteru United. Zapytał mnie, czy jestem zainteresowany przyjazdem do jednego z ośrodków treningowych. Oczywiście się zgodziłem. Jakiś czas później zapytał mnie, czy chce grać dla ich akademii i podpisałem pierwszy, dwuletni kontrakt z nimi.

3) Byłeś członkiem akademii Manchesteru United. Gdzie trenowałeś? Miałeś jakiś kontakt z graczami pierwszego zespołu?

– Trenowaliśmy w Carrington, czyli tam, gdzie wszystkie drużyny od tej do lat 11, aż do rezerw i pierwszego zespołu. Poznałem prawie całą pierwszą drużyną. Mieli dużo czasu dla nas i zawsze z nami rozmawiali.

4) Kto jest twoim ulubionym piłkarzem w Premier League?

– Moim ulubionym piłkarzem w Premier League może być Patrice Evra. Po pierwsze mogę identyfikować się z nim, ponieważ gra na pozycji lewego obrońcy, czyli tej samej co ja. On rozpoczyna wiele ataków zespołu, ale często rozbija akcje przeciwników. Jego poziom jest bardzo wysoki, jest zdecydowany. Jego techniczne umiejętności i jego tempo uczyniły go wielkim graczem i jego boiskowa postawa uczyniła go idealnym zadaniowcem.

5) Porozmawiajmy o Twoim polskim pochodzeniu. Słyszałem, że Twoi dziadkowie walczyli w bitwie o Anglię w 1940. Czy to prawda?

– Mój dziadek był w armii i był przez jakiś czas generałem, ale nie walczył w bitwie o Anglię. On walczył w Arnhem i wielu innych miejscach, ale nie w bitwie o Anglię.

6) Czy znasz język polski?

(śmiech) Bardzo mało. Próbowałem uczyć się trochę słówek i futbolowych zwrotów wcześniej, kiedy grałem dla Polski, ale było to za trudne dla mnie i straciłem czas. Obecnie moja wiedza z polskich słówek ogranicza się do: Dzień dobry, do widzenia i kur…

7) Byłeś powoływany do reprezentacji Polski U16. Co o tym sądzisz? Jak się czułeś, kiedy zakładałeś polską koszulkę? Co sądzisz o kolegach z drużyny narodowej?

– Byłem szczęśliwy i bardzo dumny, że mogę grać dla mojego kraju, ale także byłem bardzo zdenerwowany. Nie byłem wcześniej w tym kraju, w którym jest inna żywność, inna kultura i sposób życia, ale w Polsce mają zupełnie inną piłkarską filozofię niż w Anglii. W Manchesterze United jesteśmy techniczną drużyną i gramy krótkie, szybkie podania przez cały czas. W Polsce kluczowe wydaje się przygotowanie fizyczne i gra długimi podaniami, dlatego początkowo było to dla mnie dziwne. Myślę, że jednak dobrze się przystosowałem. Byłem zaskoczony, a nie zdenerwowany jak wcześniej się spodziewałem, kiedy ubierałem koszulkę Polski po raz pierwszy. Pomimo, że nie znałem języka, dobrze rozumiałem swoją rolę i nie czułem dużego ciśnienia przed rozpoczęciem gry. Wszystko co musiałem zrobić, to zaprezentować swoje mocne strony i żeby moja praca wyglądała dobrze. Jeśli trenerom nie podobałby się mój styl gry, byłby to ogromny pech i nie ważne byłoby, kim jestem. Gra w reprezentacji to prawdopodobnie jedno z moich najlepszych wspomnień piłkarskie do tej pory. Podobnie jak w każdym zespole, była mieszanka charakterów. Byli żartownisie, poważni, a także nieśmiali (i jak zawsze kilku kut..ów). Wszyscy chłopcy choć wiedzieli, że miałem problem ze zmianą kulturową oraz językiem, traktowali mnie bardzo dobrze i wiele razy mi pomagali, za co nadal jestem im wdzięczny.

8) Ile razy byłeś w Polsce? Lubisz ten kraj?

Zaskakująco, to był jedyny raz, kiedy byłem w Polsce. W Holandii, Hiszpanii i w Francji byłem częściej niż w Polsce. Również raz byłem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich co jest dziwne, biorąc pod uwagę, że jestem Polakiem. Myślę, że jednak to był szczególny raz, zwłaszcza że po raz pierwszy udałem się do Polski, aby grać dla mojego kraju.

9) Czy w akademii Manchesteru United byli inni piłkarze polskiego pochodzenia?

Nie, byłem jedyny w swoim rodzaju w Man Utd i jako jedyny gracz w akademii reprezentowałem Polskę.

10) Masz jakiś kontakt z ludźmi z polskiej reprezentacji?

Tak, z niektórymi rozmawiam nawet poza Facebookiem, ale nie regularnie. Myślę, że powodem są różnice językowe, gdyż może to być bardzo mylące.

Wywiad w języku angielskim przeprowadził Gaga. Tłumaczenie Jarix.

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.