Dwie wygrane, jedna porażka i aż trzy remisy. To To bilans meczów w 1. kolejce Ligi Europy klubów, które mają w swoich kadrach Polaków. Na boisku oglądaliśmy dwóch naszych rodaków: Szukałę i Sobiecha, którzy strzelił bramkę.

Wojciech PawłowskiPiotr ZielińskiWojciech Pawłowski i Piotr Zieliński (Udinese Calcio)
W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Udinese Calcio podejmowało na Stadio Friuli Anży Machaczkała. Na ławce rezerwowych gospodarzy cały mecz przesiedział Wojciech Pawłowski. Z powodu kontuzji nie mógł zagrać Željko Brkić, dlatego między słupkami wystąpił Daniele Padelli.

Pierwsza połowa była dosyć wyrównana, z lekkim wskazaniem na podopiecznych Francesco  Guidolina, jednak to goście pierwsi zdobyli bramkę. Po kontrataku do siatki z ostrego kąta trafił Lacina Traoré, a może raczej Padelli, który nie przypilnował bliższego słupka i przy próbie wybicia futbolówki wbił ją sobie w bramkę.

Kiedy wydawało się, że piłkarze czekają już na ostatni gwizdek i nie będzie więcej emocji Udinese wyrównało.Ładnym uderzeniem popisał się Giampiero Pinzi, jednak ten strzał wybił przed siebie Jewgienij Pomazan. Rosjanin był jednak bezradny przy dobitce niezastąpionego dla ekipy z Udine Antonio Di Natale.

Obie drużyny rozpoczęły zmagania w Lidze Europy od jednopunktowej zdobyczy. Pozytywem może być to, że słaby mecz rozegrał konkurent Wojciecha Pawłowskiego do miejsca między słupkami, Daniele Padelli. Negatywem, że w kadrze meczowej gospodarzy zabrakło polskiego pomocnika, Piotra Zielińskiego.

Liga Europy (Grupa A) – 1. kolejka
Udinese Calcio – Anży Machaczkała 1:1 (0:1)
Di Natale 90+1 – Traoré 45

Sędzia: Huseyin Gocek (Turcja)
Widzów: 6500

Żółte kartki: Pereyra, Danilo, Benatia – Zirkov, Boussoufa

—————————————————————————————————————

Ludovic ObraniakLudovic Obraniak (Girondins Bordeaux)
W kolejnej potyczce nie wystąpił niestety Ludovic Obraniak. Występ uniemożliwił mu uraz mięśnia przywodziciela. Nawet bez Polaka francuski klub zdołał pewnie zwyciężyć nad Club Brugge.

Gospodarze wyszli na prowadzenie po trzynastu minutach. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę w siatce umieścił Ludovic Sané. Czternaście minut później było już 2:0. Sam na sam z bramkarzem znalazł się Cheick Diabaté, ale dogonił go defensor gości. Reprezentant Mali zachował się jednak bardzo dobrze i w ostatniej chwili dograł do Yoana Gouffrana, który trafił do pustej bramki.

Dwie minuty po wznowieniu drugiej częśći gry padła kolejna bramka – tym razem samobójcza. Z lewej strony dośrodkował Benoît Trémoulinas. Futbolówkę strącił głową Gouffran, a ta trafiła pod nogi, wprowadzonego chwilę wcześniej Björna Engelsa, który pokonał własnego golkipera. „Żyrondyści” zadali ostateczny cios w 66. minucie. Wrzutkę Mariano zamienił na gola Jussiê.

Liga Europy (Grupa D) – 1. kolejka
Girondins Bordeaux – Club Brugge 4:0 (2:0)
Sané 13, Gouffran 27, Engels 47 (s), Jussiê 66

Sędzia: Vladislav Bezborodov (Rosja)
Widzów: 13 609

Żółta kartka: Blondel (Brugge)

Łukasz SzukałaŁukasz Szukała (Steaua Bukareszt)
W trzecim meczu, w którym mógł na boisku pojawić się polski piłkarz, VfB Stuttgart podejmowało Steauę Bukareszt. W barwach rumuńskiego zespołu od pierwszych minut zagrał Łukasz Szukała i przebywał na boisko do ostatniego gwizdka sędziego.

Już w 5. minucie spotkania padła pierwsza bramka dla Niemców, a jej autorem był Vedad Ibišević, który strzałem głową trafił do siatki po dośrodkowaniu Tamasa Hajnala. Chwilę potem goście wyrównali za sprawą bramki Alexandru Chipciu.

W kolejnych minutach na boisku coraz bardziej zaczęli dominować gospodarze, jednak Rumuni starali się groźnie odpowiadać. W 30. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, strzał oddał Szukała, jednak piłka przeleciała nad poprzeczką bramki.

Wynik remisowy utrzymywał się do 80. minuty, kiedy Francisco Rodríguez faulował w polu karnym Stuttgartu Adriana Popę. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł rezerwowy Raul Rusescu i nie zmarnował swojej okazji.

Pięć minut później niemiecki klub doprowadził do wyrównania. Po wrzutce od Cacau, Georg Niedermeier głową skierował futbolówkę do siatki. W końcówce gospodarze zamknęli swoich rywali w ich polu karnym i starali się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Świetnie w bramce spisywał się jednak golkiper Steauy, Ciprian Tatarusanu. W przedostatniej akcji spotkania doskonale zachował się Szukała, który zażegnał groźną sytuację, wykopując piłkę na rzut rożny.

Liga Europy (Grupa E) – 1. kolejka
VfB Stuttgart – Steaua Bukareszt 2:2 (1:1)
Ibišević 5, Niedermeier 85 – Chipciu 6, Rusescu 80 (k)

Sędzia: Serge Gumienny (Belgia)
Widzów: 17 000

Żółte kartki: Ulreich, Kvist (Stuttgart)

Przemysław TytońPrzemysław Tytoń (PSV Eindhoven)
W dniu dzisiejszym nie grało wielu Polaków. Tak samo było z Przemysławem Tytoniem, który przez swoją słabą formę w ostatnich tygodniach stracił miejsce w podstawowej jedenastce PSV Eindhoven. Zamiast Polaka, który usiadł na ławce grał Boy Waterman.

Po pierwszej połowie drużyna z Eindhoven remisowała bezbramkowo z Dnipro Dniepropietrowsk, lecz po przerwie wszystko się zmieniło. Już po pięciu minutach drugiej odsłony Ukraińcy wyszli na prowadzenie. Koszmarny błąd popełniła defensywa gości. Bramkę głową zza pola karnego zdobył Matheus Nascimento. Nienajlepiej zachował się też Waterman, który chyba niepotrzebnie wyszedł z bramki i dał się przelobować.

Osiem minut później padła druga bramka. Udział przy niej miał inny Brazylijczyk – Giuliano. 22-latek przeprowadził ładną akcję prawą stroną i posłał płaską piłkę w pole karne. Podanie chciał przeciąć Atiba Hutchinson, ale zrobił to tak niefortunnie, że zaliczył samobójcze trafienie.

Liga Europy (Grupa F) – 1. kolejka
Dnipro Dniepropetrowsk – PSV Eindhoven 2:0 (0:0)
Nascimento 50, Hutchinson 58 (s)

Sędzia: Miroslav Zelinka (Czechy)
Widzów: 31 003

Żółte kartki: Cheberyachko, Konoplyanka, Seleznyov – Toivonen, Strootman, Lens

Filip BednarekArtur SobiechFilip Bednarek (Twente Enschede) vs Artur Sobiech (Hannover 96)
Drugim polskim zawodnikiem, który pojawił się dzisiaj na placu gry, był Artur Sobiech. Polski napastnik zagrał od początku drugiej połowy w wyjazdowym meczu Hannoveru 96, w którym ich rywalem był Twente Enschede. W kadrze meczowej Holendrów zabrakło niestety Filipa Bednarka.

Już w 7. minucie do siatki trafił Willem Janssen, który korzystając na biernej postawie obrońców, uderzył nie do obrony z okolic 20 metra. Niedługo po wznowieniu drugiej części gry było już 2:0 dla gospodarzy po golu Nadera Chadliego.

W 67. minucie Hannoverowi udało się strzelić kontaktową bramkę. Zza pola karnego uderzył Konstantin Rausch, piłka po rykoszecie znalazła się pod nogami Sobiecha, a ten skierował ją do pustej bramki.

Już cztery minuty później padło wyrównanie. W roli głównej ponownie wystąpił Sobiech, po którego strzale, futbolówka odbiła się od Petera Wisgerhofa i wpadła do siatki. Gola zapisano jako samobójcze trafienie holenderskiego obrońcy.

Więcej goli już nie padło, jednak polski napastnik miał jeszcze jedną dobrą okazję do zdobycia bramki. W 77. minucie, po dobrym dośrodkowaniu od jednego z kolegów, Sobiechowi udało się oddać strzał głową, jednak nie sprawił on problemów bramkarzowi Twente.

Liga Europy (Grupa L) – 1. kolejka
Twente Enschede – Hannover 96 2:2 (1:0)
Janssen 7, Chadli 54 – Sobiech 67, Wisgerhof 73 (s)

Sędzia: Michael Dean (Anglia)
Widzów: 22 500

Żółte kartki: Landzaat – Huszti, Rausch

Dariusz DudkaDariusz Dudka (Levante UD)
W ostatnim spotkaniu hiszpańskie Levante UD podejmowało u siebie szwedzki Helsinborgs IF. Tak jak informowaliśmy już wcześniej, w kadrze meczowej gospodarzy nie znalazł się Dariusz Dudka, który w ubiegłym tygodniu nie trenował z zespołem ze względu na drobny uraz.

Mecz nie stał na zbyt wysokim poziomie i aby zwyciężyć, Hiszpanom wystarczyła tylko jedna strzelona bramka. Jej autorem był Juanfran, który trafił do siatki po bardzo sprytnie rozegranym rzucie wolnym przez Míchela.

Częściej przy posiadaniu piłki byli zawodnicy gości, jednak nie przekładało się to na ich grę ofensywną. Helsinborgs oddał przez cały mecz zaledwie pięć strzałów przy jedenastu oddanych przez Levante.

Levante UD – Helsinborgs IF 1:0